OPOLE 2012
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Opole 2001 - 38 Festiwal

09:26, 03.10.2008
Opole 2001 - 38 Festiwal Festiwal po raz pierwszy wyszedł w miasto. Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy TVP na placu Wolności zorganizowała koncert hip-hopowy. Zagrali m.in.: Kaliber 44, Molesta, Wzgórze Yapa 3. Natomiast publiczności najbardziej podobała się piosenka zespołu Ich Troje „Powiedz”.

Festiwal po raz pierwszy wyszedł w miasto. Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy TVP na placu Wolności zorganizowała koncert hip-hopowy. Zagrali m.in.: Kaliber 44, Molesta, Wzgórze Yapa 3. Natomiast publiczności najbardziej podobała się piosenka zespołu Ich Troje „Powiedz”.


Podziel się:   Więcej

FAKTY

Muzyczny początek czerwca

Czyli 8 i 9 czerwca pełne muzyki. Trzy wielkie koncerty w amfiteatrze: „Premiery”, „Kabareton” i „Superjedynki” były transmitowane przez TVP1. Odbyły się też trzy koncerty plenerowe: – hip-hopowy, folkowy i debiuty.

Off-Opole

Festiwal po raz pierwszy wyszedł w miasto. Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy TVP na placu Wolności zorganizowała koncert hip-hopowy. Zagrali m.in.: Kaliber 44, Molesta, Wzgórze Yapa 3. Przed emisją w telewizji koncert lekko zretuszowano. „Wyczyszczono” wulgaryzmy z tekstów raperów i hip-hopowców.

Futurystyczne klimaty

Na scenie królowały srebrne, kosmiczne kule, industrialne łuki i rury. Specjalne skanery malowały na nich kolorowe, świetlne wzory. Autorem koncepcji artystycznej był Jorgos Stylianou. Orkiestrę – Kukla Band – zamknięto w specjalnej kapsule.

Premiery „pod znakiem Mamonia”

Reżyser „Premier” Krzysztof Jaślar mówił, że zainspirowała go złota myśl inżyniera Mamonia z „Rejsu”, że ludzie lubią tylko znane piosenki. W konkursie wystartowały więc utwory nadawane już wcześniej w radiu i telewizji.

Powroty gwiazd

W folkowym koncercie na opolskim rynku wystąpił zespół De Press z legendarnym Andrzejem Dziubkiem. Zaśpiewali m.in. „Bo jo cie kochom”.

Rockowy jubileusz

Republika obchodziła 20-lecie. Z zespołem zagrał Grzegorz Ciechowski.

Wysokie skoki i dalekie loty

Kabareton poświęcono Adamowi Małyszowi. Wystąpili: Jerzy Kryszak, Marcin Daniec, Krzysztof Piasecki, Krzysztof Daukszewicz, Rudi Schuberth, Ireneusz Krosny, OT.TO i kabaret Rak.

Telewizyjny tercet

Super koncert „Superjedynki” prowadzili Anna Popek i Artur Orzech. Wśród publiczności szalał Tomasz Kamel

CIEKAWOSTKI

Deszcz kocha Opole

Festiwal zwykle odbywał się w drugiej połowie czerwca i zwykle lało. Tym razem święto polskiej piosenki zorganizowano na początku czerwca i… lało.

Z „Klanu” do Opola

15-letnia KajaPaschalska, znana jako Ola Lubicz z „Klanu”, zaśpiewała w „Debiutach” piosenkę „Przyjaciel potrzebny od zaraz” (muz. M. Felecki, sł. A. Piaseczny). Wygrała.

Odcisk dłoni jubilata

Ryszard Rynkowski obchodził podczas festiwalu 50. urodziny. Odcisnął dłoń w opolskiej Alei Gwiazd. Otrzymał Grand Prix.

Sportowe gratulacje

Podczas koncertu „Superjedynek” nagrody wrę

2001 XXXVIII KFPP
Piotr Bałtroczyk (fot. TVP/Ireneusz Sobieszczuk)
czał m..in. hokeista Mariusz Czerkawski.

Potrójne zabiezpieczenie

Michała Wiśniewskiego pilnowało trzech ochroniarzy.

Kolorowy dress-code

Opolską publiczność, która wybierała się na „Superjedynki” poproszono, by się kolorowo i odjazdowo ubrała.

Discopolowa niespodzianka

Niespodzianką „Premier” był udział Shazzy, znanej wielbicielom muzyki disco polo z hitów „Baiao Bongo“, „Tak bardzo zakochani“ i „Egipskie noce“. Zaśpiewała „Może to samba“ i zajęła drugie miejsce.

NAGRODY

Miss Obiektywu

Fotoreporterów urzekła Halinka Młynkowa z zespołu Brathanki.

Bajm wciąż uwielbiany

Dwie Superjedynki powędrowały do Beaty Kozidrak – wygrała w kategorii najlepsza wokalistka i najlepsza popowa płyta roku.

Satyryk konferansjerem

Dziennikarze wyróżnili Piotra Bałtroczyka, który prowadził Kabareton i „Premiery“.

Wiśniewski na topie

Publiczności najbardziej podobała się piosenka zespołu Ich Troje „Powiedz” (muz J. Łągwa, sł. M. Wiśniewski, K. Lenarczyk)

PRZEBOJE

„Szklanka wody” (sł. i muz. B. Kozidrak)
„Gdzie ten, który powie” (muz. Brathanki, sł. Z. Książek)