sobota, godz. 20:00 TVP2

Bitwa na głosy I

  • Wersja do druku
  • -AA+A

Alicja Węgorzewska

09:48, 28.02.2011
Alicja Węgorzewska Przez krytyków uważana za jedną z najlepszych polskich śpiewaczek operowych. Doskonały głos łączy z nietuzinkową osobowością sceniczną i talentem aktorskim .Jej interpretacje są wyraziste i pełne pasji.

Przez krytyków uważana za jedną z najlepszych polskich śpiewaczek operowych. Doskonały głos łączy z nietuzinkową osobowością sceniczną i talentem aktorskim .Jej interpretacje są wyraziste i pełne pasji.

Alicja Węgorzewska
Alicja Węgorzewska

Podziel się:   Więcej

Debiutowała na scenie wiedeńskiej Kammeroper. Na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ wystąpiła w Theater an der Wien w galowym koncercie z okazji narodzin 6 miliardowego obywatela Ziemi obok takich gwiazd jak Fiorenza Cossotto i Grace Bumbry. W nagrodę za wygrany konkurs w Rheinsbergu otrzymała główną rolę w operze „Kronprinz Friedrich” w reż. Goetza Friedricha. Zebrała za nią znakomite recenzje. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Występowała z frankfurckim Ensemble Modern, Brandenburger Philharmoniker czy Staatskapelle Berlin. Współpracowała z teatrami w Wiedniu, Berlinie, Bayreuth i Monte Carlo .Występowała w tak prestiżowych miejscach jak berliński Konzerthaus, Concertgebouw w Amsterdamie czy La Fenice w Wenecji.

Jest laureatką nagrody polskiej estrady- Prometeusza. Zaproszona przez Grzegorza Ciechowskiego wzięła udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Wiedźmin”, za którą otrzymała Złotą Płytę. Występowała w tytułowych rolach w „Gwałcie na Lukrecji”, „Orfeuszu i Eurydyce”, „Damie Pikowej”, „Cavalerii Rusticanie”, „Rosenkavalier” oraz „Carmen”. Na scenie Filharmonii Narodowej wykonała światową prapremierę nagrodzonych w konkursie Lutosławski Awards pieśni.

Na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie śpiewała w „Damie Pikowej”, „Carmen”, „Fauście”, „Opowieściach Hoffmanna” oraz „Krakowiakach i góralach”.

Wraz z węgierskim wirtuozem Alexem Szilasi nagrała wszystkie pieśni Chopina; wystąpiła z galowym recitalem na otwarcie Roku Chopinowskiego na Węgrzech oraz zamknięcie Roku Chopinowskiego w Nowym Yorku i Qatarze. Śpiewała także w telewizyjnym koncercie TVP2 – Gala wręczenia nagród TOTUS 2010 czy też Nagrody im. Drawicza. Wyreżyserowała produkcję „Carmen” w Kuwejcie oraz Bahrajnie, w której zaśpiewała tytułową rolę. Śpiewaczka przygotowuje teraz specjalnie dla niej napisany monodram operowy „Diva for Rent”.

Pisze felietony o operze. Założyła i prowadzi fundację „Startsmart”, która zajmuje się świadomą i szeroko pojętą edukacją dzieci oraz rozwijaniem ich potencjałów językowych i artystycznych, a także działalnością charytatywną.
Get Adobe Flash player