• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Z kim zmierzy się Rafał podczas półfinału Eurowizji?

18:46, 19.05.2021
Z kim zmierzy się Rafał podczas półfinału Eurowizji?

Rafał Brzozowski (fot. EBU)
Rafał Brzozowski (fot. EBU)

Podziel się:   Więcej
W czwartkowym, drugim półfinale 65. Konkursu Piosenki Eurowizji wystąpią reprezentanci 17 krajów Europy. Na podstawie wspólnej oceny jury i widzów do sobotniego finału awansuje dziesięciu wokalistów. Reprezentujący Polskę Rafał wystąpi w półfinale jako 6. z kolei. Kogo jeszcze zobaczymy na scenie hali Ahoy w Rotterdamie?
Zobacz pierwszy półfinał Eurowizji 2021
Reprezentująca San Marino Senhit ma afrykańskie korzenie, bo jej rodzice pochodzą z Erytrei. Sama wokalistka urodziła się we włoskiej Bolonii. W Eurowizji wystąpiła już w 2011 roku, z piosenką „Stand By”. Lubi frytki z majonezem i przeboje ABBY, a raz ogoliła się na łyso.


Estonię reprezentuje Uku Suviste, który poza śpiewaniem również gra na pianinie, komponuje i jest producentem muzycznym. Talent ma w genach, bo jego mama również śpiewa, a ojciec jest producentem. W 2018 roku dotarł do półfinału „The Voice of Russia”.
Czechy reprezentuje urodzony w Pilznie Benny Cristo, który poza śpiewaniem kocha sport. Jest wyczynowym snowboardzistą, asem tenisa i mistrzem jiu-jitsu. Jego rodzice pochodzą z Angoli, a on sam lubi słuchać rapera Flo Ridy.

Grecja wysłała do Rotterdamu Stefanię, grecko-holenderską aktorkę i youtuberkę, która na scenie występuje od wielu lat. W 2016 roku była członkinią girlbandu Kisses, który reprezentował Holandię na Eurowizji Junior i zajął 8. miejsce. Jej marzenie to poznać Chrisa Hemswortha.
Vincent Bueno ma filipińskie korzenie i reprezentuję Austrię. Jego ojciec występował w zespole rockowym i on sam od 11. roku życia gra na pianinie, gitarze, perkusji i basie. W 2003 zaczął naukę w Konserwatorium Wiedeńskim. Dobrze bawi się przy muzyce Justina Timberlake'a

Mołdawię reprezentuje Natalia Gordienko. To wokalistka, pianistka i tancerka, która kolekcjonuje wyróżnienia na różnych turniejach muzycznych. Eurowizję też już zna, bo w 2006 reprezentowała swój kraj w duecie z Arseniem Todirașem (członkiem grupy O-Zone, która wylansowała hit „Dragostea Din Tei”). Para zajęła 20. miejsce.
Islandia wysłała do Rotterdamu zespół Daði og Gagnamagnið. Jego liderem jest Daði Freyr, który miał wystąpić na Eurowizji już rok temu. Choć konkurs odwołano, jego piosenka „Think About Things” stała się hitem, ściąganym na Spotify... 70 mln razy. W zespole występuje m.in. jego żona Árný Fjóla oraz siostra Sigrún Birna Pétursdóttir.

Serbię reprezentuje kobiece trio Hurricane.Zespół wziął nazwę od cyklonów tropikalnych na Karaibach, bo właśnie tam, w 2017, poznały się jego członkinie: Sanja Vučić, Ivana Nikolić i Ksenija Knežević. Pierwsza z nich wystąpiła już na Eurowizji w 2016 roku. Z kolei ostatnia robiła chórki podczas eurowizyjnego występu jej ojca Kneza, który w 2015 reprezentował Czarnogórę.
Tornike Kipiani to reprezentant Gruzji. Poza śpiewaniem jest ojcem trójki dzieci i... zawodowym architektem. W wieku 19 lat założył zespół muzyczny i przez przypadek został jego wokalistą. W 2014 roku wygrał gruzińskiego „X-factora”, a w 2019 - „Idola”.

Reprezentantką Albanii jest pochodząca z KorczyAnxhela Peristeri. To nie tylko uznana w kraju wokalistka, ale również autorka tekstów i modelka. W 2001 roku walczyła o udział w Eurowizji, ale bez powodzenia. Udało się dopiero teraz. Jeśli jakiś kraj przyzna jej 12 punktów, pocałuje kamerzystę!
Z Portugalii przyjechał zespół The Black Mamba. Założona w 2010 roku grupa odkrywa muzykę różnych nurtów od bluesa, przez soul, po funk. Ich pierwszy album okazał się w kraju wielkim hitem. Wokalistka grupy Tatanka napisała eurowizyjną piosenkę po podróży do... Amsterdamu.

Bułgarię reprezentuje VICTORIA - jedna z najbardziej znanych w swoim kraju artystek młodego pokolenia, której kariera zaczęła się od występu w „X-Factorze”. Jak sama podkreśla, pisząc eurowizyjną piosenkę, myślała o matce, ojcu, siostrze i przyjaciołach. Piosenkarka ma cztery psy, dwa króliki i papugę.
Reprezentujący Finlandię zespół Blind Channel wykonuje „violent pop”. Grupę tworzą: Joel Hokka (wokal i gitara), Niko Vilhelm (wokal), Joonas Porko (gitara), Olli Matela (bas), Tommi Lalli (perkusja) oraz Aleksi Kaunisvesi (klawisze). Muzycy uwielbiają śpiewać z publicznością. Kiedyś podczas występu włosy Jonasa... zapaliły się.

Łotwa wysłała na Eurowizję Samantę Tīnę , dla której występ w Rotterdamie to spełnienie marzeń. Wokalistka pisała nawet pracę dyplomową o tym konkursie, a startowała w eliminacjach do niego 6 razy na Łotwie i dwa na Litwie. Gdy pandemia odwołała zeszłoroczne koncerty, łotewskiemu jury zrobiło się szkoda piosenkarki i zaprosili ją bezwarunkowo do tegorocznej edycji.
Reprezentantem Szwajcarii jest wokalista Gjon's Tears, a właściwie Gjon Muharremaj. Jego pseudonim pochodzi od łez jego dziadka. Nestor rodziny rozpłakał się, gdy mały Gjon zaśpiewał piosenkę Elvisa Presleya i od razu zgłosił go do programu „Mam talent” w swojej rodzinnej Albanii, gdzie 12-latek dotarł do półfinału. Gjon poza muzyką lubi czytać poezję i chodzić do teatru.

Z Danii do Holandii przyjechał duet Fyr Og Flamme, który tworzą piosenkarz Jesper Groth i pisarz oraz producent Laurits Emanuel. Ich eurowizyjna piosenka jest inspirowana utworami z dyskotek z lat 70. i 80.

zobacz również