• Wersja do druku
  • -AA+A

110 lat Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie

20:00, 01.05.2013
110 lat Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie Dokładnie 110 lat temu powstała w Rzeszowie pierwsza na ziemiach polskich Krajowa Szkoła Mleczarska. Istnieje do dziś jako Zespół Szkół Spożywczych i właśnie świętuje swój jubileusz. Wychowała 16 tysięcy absolwentów. Niektórzy pracują w mleczarstwie, inni zostali lekarzami, naukowcami, a nawet artystami. Dzisiejszy jubileusz świętowało około 500 osób.

Dokładnie 110 lat temu powstała w Rzeszowie pierwsza na ziemiach polskich Krajowa Szkoła Mleczarska. Istnieje do dziś jako Zespół Szkół Spożywczych i właśnie świętuje swój jubileusz. Wychowała 16 tysięcy absolwentów. Niektórzy pracują w mleczarstwie, inni zostali lekarzami, naukowcami, a nawet artystami. Dzisiejszy jubileusz świętowało około 500 osób.

110 lat Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie
110 lat Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie

Podziel się:   Więcej
Zgodę na jej powstanie wydano we Lwowie. Od 1903 roku szkoła była dumą polskiego mleczarstwa. Kształciła kadrę dla powstających w kraju mleczarni. Miała własną fabrykę serów, która dziś stanowi bezcenne szkolne muzeum. Dziś chętnych do nauki mleczarskiego fachu już nie ma. Dlatego Zespół Szkół Spożywczych kształci w 22 innych oddziałach. Uczniowie gotują, pieką. Uczą innych karwingu - sztuki dekoracji z warzyw i owoców. Dziś na rynku pracy liczy się każdy pomysł. Dlatego były mleczak sięga nawet po kierunki związane z lotnictwem. Najstarsza szkoła zawodowa w Rzeszowie kształci 600 uczniów. Natomiast w szeregach absolwentów ma przedstawicieli wszelkich zawodów. Nawet artystów światowej sławy.

Paweł Skałuba to duma rzeszowskiego technikum przetwórstwa mleczarskiego, jak i zespołu szkół muzycznych. Pierwszy tenor Opery Bałtyckiej w Gdańsku dziś wystąpił przed nauczycielami i kolegami z dawnych lat. Dyrektorka do dziś z rozrzewnieniem wspomina akademie szkolne z udziałem Pawła. Wyuczony dwóch zawodów na jubileusz szkoły wrócił ze śpiewem na ustach.

Anna Tomczyk
 
 
 
...