• Wersja do druku
  • -AA+A

Nadzór elektroniczny dla trzydziestu skazanych z regionu

20:08, 01.04.2011
Nadzór elektroniczny dla trzydziestu skazanych z regionu O tym jak działa, czym jest i komu może pomóc elektroniczna "obrączka" - to główne tematy dwudniowej konferencji, która zakończyła się w Olszanicy. W obecności wicemnistra sprawiedliwości podsumowano też pierwsze miesiące funkcjonowania systemu dozoru elektronicznego w rzeszowskiej apelacji. Jego plusy to oszczędności i możliwość odbycia kary poza murami więzienia. Od początku roku decyzją sądów specjalną opaskę nosi ponad trzydziestu skazanych z regionu.

O tym jak działa, czym jest i komu może pomóc elektroniczna "obrączka" - to główne tematy dwudniowej konferencji, która zakończyła się w Olszanicy. W obecności wicemnistra sprawiedliwości podsumowano też pierwsze miesiące funkcjonowania systemu dozoru elektronicznego w rzeszowskiej apelacji. Jego plusy to oszczędności i możliwość odbycia kary poza murami więzienia. Od początku roku decyzją sądów specjalną opaskę nosi ponad trzydziestu skazanych z regionu.

Elektroniczne "obroże" dla więźniów to szansa na wolność.
Elektroniczne "obroże" dla więźniów to szansa na wolność.

Podziel się:   Więcej
W rzeszowskiej apelacji system dozoru elektronicznego jest nowością, choć w niektórych obowiązuje już ponad rok. A decyzję o "zaobrączkowaniu" skazanego wydaje sąd.
O zamianę więzienia na dozór mogą ubiegać się osoby skazane na kary do roku pozbawienia wolności, czyli np: za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu czy nie płacenie alimentów. Przed Euro 2012 resort sprawiedliwości chce też "zaobrączkować" pseudokibiców. Elektroniczne "obroże" dla więźniów to szansa na wolność. Dla państwa - skuteczna recepta na walkę z przepełnionymi celami. Ministerstwo Sprawiedliwości mówi też o oszczędnościach dla budżetu. Wystarczy porównać miesięczne utrzymanie więźnia z alternatywną obrączką.
Chętnych do "zaobrączkowania" nie brakuje. Prawne warunki do objęcia tym systemem na Podkarpaciu spełnia prawie 700 skazanych. Wolnością cieszy się już ponad trzydziestu, którym sądy w regionie wydały zgodę na zamianę więzienia na dozór.
Anna Sabat