• Wersja do druku
  • -AA+A

Ortopedia onkologiczna w Brzozowie

18:41, 28.10.2010
Ortopedia onkologiczna w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie uruchomił nowy Oddział, na którym będą leczeni pacjenci z nowotworami kości.

Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie uruchomił nowy Oddział, na którym będą leczeni pacjenci z nowotworami kości.

Brzozowskie centrum onkologii
Brzozowskie centrum onkologii

Podziel się:   Więcej
Jak wynika z medycznych statystyk z 70 tysięcy przypadków tzw. wtórnych nowotworów, czyli przerzutów, około 10 tysięcy to nowotwory kości. Pacjenci z Podkarpacia, u których je zdiagnozowano najczęściej wędrują między ośrodkami onkologicznymi. Na przykład dotąd tylko w Lublinie mogli leczyć raka prostaty i przerzuty nowotworu do kości. Teraz będzie to można zrobić na miejscu  w Brzozowie.
Grzegorz Guzik, Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w Brzozowie
-”Jest to zarówno leczenie operacyjne ortopedyczne jak i chemioterapia, radioterapia, pełnoprofilowa diagnostyka. Jest to bardzo ważne ponieważ przyspiesza leczenie i zmniejsza jego koszty.”

Nowy oddział ortopedii onkologicznej będzie służył głównie pacjentom, ale ułatwi też pracę lekarzom. Wszystko jest tu nowe. Od pomieszczeń, łóżek i aparatury medycznej po pościel, talerze i sztućce. Do czasu podpisania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie nowotworów kości, na oddział będą przyjmowani chorzy w ramach tegorocznego kontraktu, obejmującego chirurgię ogólną.
Wojciech Woźniak, Klinika Chirurgii Onkologicznej, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie
-”To jest w tej chwili chyba drugi ośrodek w Polsce, który powstaje o takim profilu w związku z tym jest to szalenie cenna inicjatywa i bardzo trafiona.”

Stało się to możliwe po tym jak ośrodek w Brzozowie otrzymał nowe akceleratory czyli specjalistyczne urządzenia do radioterapii onkologicznej. A także dzięki powstaniu kompleksu nowoczesnych sal operacyjnych z pełnym zapleczem.
Andrzej Piotrowski, dyrektor do spraw medycznych Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie
-”Ruszył blok operacyjny z nadbudową jednej kondygnacji, która została przeznaczona na oddział ortopedii onkologicznej. Całość inwestycji to jest około 8 milionów złotych.”

Listę tegorocznych inwestycji w szpitalu brzozowskim zamyka nowy oddział hematologii onkologicznej, które gdzie zgodnie z planami i ambicjami lekarzy ma być pierwszym na Podkarpaciu ośrodkiem gdzie będzie przeszczepiany szpik.

Brzozowskie centrum onkologii to jeden z dwóch ośrodków tej specjalności na Podkarpaciu. Co roku przez jego przychodnie i oddziały przewija się ponad 15 tysięcy pacjentów. Dla nich każda inwestycja w ośrodek to szansa na nowocześniejsze i lepsze leczenie.

Marek Winiarski