• Wersja do druku
  • -AA+A

Ośrodek w Malawie niesie pomoc chorym na bulimię i anoreksję

20:34, 11.03.2011
Ośrodek w Malawie niesie pomoc chorym na bulimię i anoreksję Gwarancja ciepłego posiłku nie zawsze oznacza koniec problemów. Zwłaszcza gdy coraz więcej młodych ludzi zaczyna zapadać na choroby cywilizacyjne - bulimię i anoreksję. Presja szczupłej sylwetki, brak samoakceptacji powoduje, że coraz więcej nastolatek na przemian objada się lub głodzi. Bez leczenia i terapii to krótka droga do wyniszczenia. Takiej pomocy można szukać między innymi w ośrodku w podrzeszowskiej Malawie.

Gwarancja ciepłego posiłku nie zawsze oznacza koniec problemów. Zwłaszcza gdy coraz więcej młodych ludzi zaczyna zapadać na choroby cywilizacyjne - bulimię i anoreksję. Presja szczupłej sylwetki, brak samoakceptacji powoduje, że coraz więcej nastolatek na przemian objada się lub głodzi. Bez leczenia i terapii to krótka droga do wyniszczenia. Takiej pomocy można szukać między innymi w ośrodku w podrzeszowskiej Malawie.

Specjaliści alarmują by bacznie obserwować dzieci zanim będzie za późno.
Specjaliści alarmują by bacznie obserwować dzieci zanim będzie za późno.

Podziel się:   Więcej
Kasia ma 18 lat. Jak wspomina, przez stres nawet nie zauważyła jak w ciągu trzech miesięcy zrzuciła 13 kilogramów. Potem zaczęła systematycznie się głodzić.
Trwało to około 6 lat. W końcu zaczęło jej brakować sił na dojazdy do szkoły i coraz trudniej było wstać z łóżka. Trafiła do ośrodka w Malawie. Spotkała tu nie tylko grupę terapeutów, którzy potrafili jej pomóc ale także osoby które podobnie jak ona postanowiły walczyć z tą chorobą.
Specjaliści, którzy na co dzień mają kontakt z tym problemem alarmują by bacznie obserwować dzieci zanim będzie za późno. To jedyny ośrodek w Polsce, który zajmuje się leczeniem wyłącznie anoreksji i bulimi. Ośrodek działa od niedawna ale już pomógł 20 osobom.
Każda z osób trafiających do ośrodka musi wyrazić na to zgodę. To podstawowe kryterium by się tu dostać. To, czy ktoś rzeczywiście chce się leczyć jest weryfikowane przez zespół specjalistów.
Ilona Małek, Jacek Tutak