• Wersja do druku
  • -AA+A

Pilkington inwestuje w Chmielowie

17:42, 19.12.2011
Pilkington inwestuje w Chmielowie Już 200 osób znalazło pracę w nowej fabryce Pilkingtona w Chmielowie na pograniczu Tarnobrzega i Nowej Dęby. Firma buduje tam swoją nową fabrykę szyb samochodowych dla największych koncernów motoryzacyjnych na świecie. Zakład, który powstaje aż za 450 milionów złotych został uznany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największa w tym inwestycję w naszym kraju.

Już 200 osób znalazło pracę w nowej fabryce Pilkingtona w Chmielowie na pograniczu Tarnobrzega i Nowej Dęby. Firma buduje tam swoją nową fabrykę szyb samochodowych dla największych koncernów motoryzacyjnych na świecie. Zakład, który powstaje aż za 450 milionów złotych został uznany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największa w tym inwestycję w naszym kraju.

Pilkington inwestuje w Chmielowie
Pilkington inwestuje w Chmielowie

Podziel się:   Więcej
Na razie przyszła fabryka w Chmielowie jest wielkim placem budowy. Ale już spowodowało to ożywienie gospodarcze w całej okolicy, bo przy budowie zakładu pracę ma kilkaset osób.
Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland
-”To jest taki pierwszy etap. Firma wykonująca jest co prawda centralna i taka znana, natomiast jest sporo firm podwykonawczych właśnie z tego terenu.”

Piklington na razie wynajął halę od Agencji Rozwoju Przemysłu i rozpoczął w niej produkcję szyb samochodowych. To na razie poligon doświadczalny przyszłej wielkiej fabryki. Testuje się tu urządzenia i szkoli przyszłą załogę. Jednym z nowoprzyjętych jest Daniel Obara . Pochodzi z Tarnobrzega, ale ostatnio pracował aż w Gdyni bo w jego rodzinnych stronach pracy dla inżynierów nie było zbyt wiele. -”Sam byłem tego przykładem, zamiast doświadczenie zdobywać tu na miejscu w okolicach miasta Tarnobrzega, skąd pochodzę szukałem właśnie propozycji pracy ciekawej, mogącej dać szanse rozwoju właśnie w dużych odległościach od miejsca skąd pochodzę.”

Pilkington już zatrudnił 200 osób - prawie połowa to panie. To ważne bo w rejonie Tarnobrzega i Nowej Dęby ofert pracy dla kobiet jest niewiele. A jeżeli są to głównie nisko opłacana praca w handlu.

Latem przyszłego roku Pilkingoton rozpocznie przenoszenie produkcji do nowej hali. Wówczas zatrudnienie wzrośnie do 500 osób. A produkcja do ponad 6 milionów szyb samochodowych rocznie. Zakład stanie się więc ważnym ośrodkiem gospodarczym w całej okolicy.
Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland
-”To jest przetwórstwo szkła, które zostało wcześniej przygotowane. To są szyby samochodowe, kształtowanie szyb samochodowych. Natomiast, oczywiście przy tak dużym organizmie gospodarczym konieczne jest aby wokół tworzyły się i działały inne firmy, które będą nas wspierały i z nami będą współpracować.”

Potrzebne będą firmy produkujące opakowania, świadczące różnego rodzaju usługi oraz niewielkie zakłady mechaniczne. Szacuje się, że dzięki współpracy z fabryką szyb samochodowych postanie w nich kolejne 500 miejsc pracy.

Zenon Dubis
 
 
 
...