• Wersja do druku
  • -AA+A

Wyjątkowy Orszak Trzech Króli w Jarosławiu

21:58, 06.01.2012
Wyjątkowy Orszak Trzech Króli w Jarosławiu Dziś święto Trzech Króli - na Podkarpaciu w wyjątkowy sposób obchodzone w tym roku w Jarosławiu. Kilka tysięcy osób, w trzech królewskich orszakach (europejskim, azjatyckim i afrykańskim) przybyło na jarosławski Rynek, żeby oddać pokłon Jezusowi w stajence. Wszyscy podzielili się też tysiącami opłatków. Rolę głównych pasterzy w Jarosławiu pełnili: nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore oraz abp Józef Michalik- metropolita przemyski.

Dziś święto Trzech Króli - na Podkarpaciu w wyjątkowy sposób obchodzone w tym roku w Jarosławiu. Kilka tysięcy osób, w trzech królewskich orszakach (europejskim, azjatyckim i afrykańskim) przybyło na jarosławski Rynek, żeby oddać pokłon Jezusowi w stajence. Wszyscy podzielili się też tysiącami opłatków. Rolę głównych pasterzy w Jarosławiu pełnili: nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore oraz abp Józef Michalik- metropolita przemyski.

Była to największa kolęda na Podkarpaciu.
Była to największa kolęda na Podkarpaciu.

Podziel się:   Więcej
Rycerze, królowie, aniołowie, diabły , a także setki przebranych kolędników - ponad 1800 uczestników barwnego korowodu Trzech Króli wyszło jednocześnie z trzech jarosławskich kościołów: Chrystusa Króla, Ojców Dominikanów i Miłosierdzia Bożego. Orszaki: europejski, afrykański i azjatycki spotkały się na rynku. Tam złożyli pokłon w żywej stajence. Przed betlejemską dzieciną pokłonili się: również główni pasterze - nuncjusz apostolski w Polsce i metropolita przemyski.
Arcybiskupi złożyli zebranym życzenia. A blisko 400 uczniów rozdało uczestnikom uroczystości opłatki. Nie zabrakło tez diabelskich wątków. Na jarosławskim rynku kolędy i pastorałki zaśpiewała Eleni. Artystka greckiego pochodzenia w święto Trzech Króli wplotła też rodzimą nutę, bo jak twierdzi - polskie i greckie tradycje w jej domu się przeplatają.
Orszak Trzech Króli w Jarosławiu był jednym z największych wydarzeń religijno- artystycznych na Podkarpaciu. Uroczystość zgromadziła kilkutysięczny tłum wiernych. Była to największa kolęda na Podkarpaciu.
Anna Tomczyk, Józef Brzostowski