Strona główna » Seriale » archiwalne » Czterej pancerni i pies

wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Czterej pancerni i pies - odc. 1 – Załoga

image W syberyjskich górach Janek Kos wraz ze starym Jefimem wiodą żywot myśliwych. Młody Polak wciąż myśli o swoim ojcu, którego szuka od września 1939 roku. Poznaje Gruzina Grigorija. Wspólnie próbują wstąpić do wojska, ale radziecki dowódca się temu sprzeciwia. Janek jednak nie poddaje się. Skąd w Związku Radzieckim wzięło się »  
00:53:25

Czterej pancerni i pies - odc. 2 – Radość i gorycz

imageJanek i Gustlik rozpoczynają żołnierską służbę, pracując w kuchni. Lidka zostaje natomiast telegrafistką w sztabie dywizji. Po długich oczekiwaniach, nadchodzi wreszcie moment alarmu bojowego i upragniona chwila wyruszenia na front. Co symbolizować miała scena odśpiewania pieśni „Gdy naród do boju” w drugim odcinku? Zobacz dyskusję w cyklu „Historia i film” »  
00:52:54

Czterej pancerni i pies - odc. 3 – Gdzie my – tam granica

imagePod Studziankami Niemcy zdołali przebić się przez linię frontu. Dywizja Pancerna ma przyjść z pomocą walczącym oddziałom polsko-radzieckim. Po przygotowaniach załoga czołgu 102 rusza do boju.Dlaczego „Czterej pancerni i pies” przez lata cieszyli się niesłabnącą popularnością w Związku Radzieckim? Zobacz dyskusję w cyklu „Historia i film” »  
00:53:02

Czterej pancerni i pies - odc. 4 – Psi pazur

image Niemcy zajmują Studzianki. Załoga porucznika Jarosza ma pomóc okrążonemu batalionowi ściągając na siebie ogień artylerii. Do załogi dołącza także stary Czereśniak, który ma pełnić rolę przewodnika. Wkrótce czołg 102 dociera do okrążonego oddziału. Pojawią się pierwsze problemy. W czym tkwi magia serialu, że wciąż cieszy się w Polsce ogromną popularnością? »  
00:53:22

Czterej pancerni i pies - odc. 5 – Rudy, miód i krzyże

image Wracając ze sztabu dywizji Janek i Gustlik spotykają Marusię. Nagle ukryty na drzewie snajper rani dziewczynę. Janek zabija go, a ranną Marusię zabiera do szpitala. Za swój czyn i celne oko młody czołgista otrzymuje podziękowania od całej załogi. Wspólnie z kolegami nadaje także nazwę dla czołgu - "Rudy". Przychodzi jednak »  
00:49:44

Czterej pancerni i pies - odc. 6 – Most

imageZałoga Rudego dociera pod Warszawę. W dalszą drogę zabiera się także Lidka w przebraniu piechura. Telegrafistka chce sprawdzić, czy jeszcze stoi jej przedwojenny dom. Pobliskie zabudowania przeszukują niemieccy żołnierze. Dochodzi do walki.Jak wyglądało tworzenie 1 Dywizji Pancernej im. Bohaterów Westerplatte? Zobacz dyskusję w cyklu „Historia i film” »  
00:52:23

Czterej pancerni i pies - odc. 7 – Rozstajne drogi

image Po długim leczeniu pancerni wychodzą ze szpitala. Za wszelką ceną starają się dotrzeć do Kołobrzegu i znowu walczyć pod dowództwem porucznika Jarosza. By przyspieszyć podróż, przyłączają się do grupy wędrownych artystów. Wkrótce odnajdują swój czołg. Jak żołnierze Armii Czerwonej spędzali wolny czas i jak działała propaganda na ziemiach zajmowanych przez »  
00:41:46

Czterej pancerni i pies - odc. 8 – Brzeg morza

image Grupa radzieckich żołnierzy opanowuje niemiecki bunkier biorąc do niewoli jego załogę. Nie może jednak połączyć się z własnym dowództwem. Wkrótce ma się rozpocząć atak wojsk polsko-radzieckich. Dowództwo jednak nie wie, że bunkier został już opanowany. Marusia wysyła Szarika z meldunkiem. Jak wyglądała administracja sowiecka na tzw. Ziemiach Odzyskanych? Zobacz debatę »  
00:45:44

Czterej pancerni i pies - odc. 9 – Zamiana

image Stary Czereśniak rozmawia z wojskowymi o sytuacji na froncie. Decyduje się wysłać syna do brygady pancernej. Udaje się z nim w kierunku Gdańska. Po drodze zostają zmuszeni do przebrania się w mundury Wehrmachtu. Trafiają przez to do niewoli. Kto dezerterował z Ludowego Wojska Polskiego i jakie kary za to groziły? »  
00:59:32

Czterej pancerni i pies - odc. 10 – Kwadrans po nieparzystej

imageZałoga Rudego ma opanować niemiecki zamek. Grigorij i Lidka jadą osobno, samochodem. Wpadają w pułapkę i zostają uwięzieni przez Niemców. Janek przeczuwa niebezpieczeństwo i wysyła do nich Szarika. Jakie metody stosowała Armia Ludowa, by wydobyć z Niemców ważne informacje? Zobacz dyskusję historyków w cyklu „Historia i film” »  
00:55:01

Czterej pancerni i pies - odc. 11 – Wojenny siew

imageZałoga Rudego spędza noc w opuszczonym zamku. Rano wyrusza w dalszą drogę. Docierają do folwarku, w którym stacjonują polscy żołnierze i byli więźniowie z wyzwolonych obozów. Niespodziewanie wiejskie zabudowania atakują Niemcy. Jak Ludowe Wojsko Polskie traktowało jeńców wojennych? Zobacz dyskusję historyków w cyklu „Historia i film” »  
00:56:18

Czterej pancerni i pies - odc. 12 – Fort Olgierd

imageLidka podczas nasłuchu przechwytuje zaszyfrowaną przez Niemców informację. Gustlik rozszyfrowuje wiadomość, ale nawet przyjaciele z załogi nie chcą mu uwierzyć. Dopiero gdy nad ranem grupa niemieckich żołnierzy dokonuje desantu, okazuje się, że Ślązak miał rację.Jak działała konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Gdańskim? Zobacz dyskusję historyków w cyklu „Historia i film” »  
00:56:27

ankieta

Który z seriali najbardziej zasługuje na tytuł Kultowego Serialu PRL-u?
Lidka czy Marusia?
Janek wybrał Marusię, a ty kogo wolisz?
Lidkę
Lidkę
Lidkę 
Marusię
Marusię
Marusię