Boża podszewka II

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Boża podszewka II

09:48, 12.09.2008
Boża podszewka II

Córka Maryśki, Gieniusia (Karolina Gruszka)  (fot. TVP)
Córka Maryśki, Gieniusia (Karolina Gruszka) (fot. TVP)

Podziel się:   Więcej
Schorowana Maryśka, zdana na łaskę braci, byłej służby i sowieckiej medycyny, żyje nadzieją wyjazdu do Polski, do córki. Gieniusia tymczasem, zajęta budowaniem nowego życia i pierwszymi miłościami, powoli zapomina o matce…

W debiutanckiej powieści autorka żywo i barwnie odmalowała zapamiętane z dzieciństwa obrazy Wileńszczyzny z początków wieku, magiczno-mistycznej krainy podupadłych dworków, zubożałych, schłopiałych szlachciców i ich mieszczańskich krewnych, wiejskich parobków i folwarcznych dziewek. A także wszelkiej maści odmieńców i tych z pozoru normalnych, lecz „inaczej urodzonych”  jak główna bohaterka - a przez to odrzucanych, ośmieszanych, niekochanych.

Akcja pierwszej części serialu obejmowała lata 1900-1944: od narodzin Marysi, najmłodszego dziecka Marii i Andrzeja Jurewiczów, aż do czasów, kiedy to z Wileńszczyzny wysiedlano ostatnich Polaków.

Akcja drugiej części rozpoczyna się w 1945 roku. Siostra Maryśki Józia razem z Gienią, córką Maryśki, wyjeżdża z zajętych przez sowietów Juryszek na Dolny Śląsk. Maryśka, której nie udało się zdobyć potrzebnych do wyjazdu dokumentów, zostaje z bratem i jego rodziną w Juryszkach. Życie tam jest coraz trudniejsze - dwór jest zniszczony, majątek rozgrabiony. Maryśka usilnie stara się o pozwolenie na wyjazd. Po trzech latach, w roku 1948, jedzie wreszcie do Polski.

Serial obyczajowy, 16 odc., Polska 2005
Scenariusz: Izabela Cywińska na podstawie powieści Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz
Reżyseria: Izabela Cywińska
Wykonawcy: Kinga Preis, Hanna Śleszyńska, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman, Danuta Stenka, Andrzej Grabowski, Adam Ferency i inni

zobacz również

ankieta

Czy gdyby powstała trzecia część „Bożej podszewki”, chciałbyś ją zobaczyć?