tylko w tvp.pl
AA jak Abbey Road. Nazwa jednej z londyńskich ulic, gdzie pod numerem „3” mieści się słynna wytwórnia płytowa o tej samej nazwie. Największe studio może pomieścić nawet 200 muzyków jednocześnie! W Abbey Road swoje piosenki nagrywały takie sławy jak: The Beatles, Pink Floyd, Oasis, U2, Placido Domingo czy Spice Girls. Niestety – na tej liście nie ma póki co żadnych Polaków…
CC jak City. Najbardziej znana dzielnica Londynu. „Mieć City u stóp” - to marzenie bankierów i finansistów z całego niemal świata, także jednego z bohaterów naszego serialu, Pawła (Rafał Maćkowiak). W City pracuje niemal pół miliona osób, zaś codziennie odwiedza je około dwóch milionów! Dla porównania – cała Warszawa liczy niespełna milion osiemset tysięcy mieszkańców…
DD jak Downing Street. Najsłynniejsza ulica Londynu, ulokowana niedaleko Buckingham Palace i budynków parlamentu. Od ponad 200 lat pod numerem „10” urzęduje tutaj premier Wielkiej Brytanii. Downing Street strzeżona jest pilnie dzień i noc, turyści zaś nie mają na nią wstępu. Downing Street ma nawet swoją własną telewizję – „Number10TV” nadającą w Internecie.
EE jak Ealing, „polska dzielnica” w Londynie. To właśnie tutaj, w domu Niny (Grażyna Barszczewska) krzyżują się losu naszych bohaterów. Polska społeczność pojawiła się tu już w czasie II Wojny Światowej, kiedy to nasi piloci biorący udział w słynnej bitwie o Anglię osiedlali się właśnie na Ealing. Do dziś można tutaj spotkać przedstawicieli wojennej emigracji, choć większość Polonii stanowią młodzi ludzie pracujący na Wyspach.
GG jak Greater London, “Wielki Londyn”. Mianem tym Anglicy określają obszar administracyjny obejmujący londyńskei City wraz z 32 dzielnicami (w tym min. „polski” Ealing). Greater Londyn rządzony jest przez 25 osobową radę (London Assembly), na czele której stoi burmistrz. W maju 2008 został nim Boris Johnson. Jego roczna pensja wynosić będzie… 137 579 funtów! I jak tu nie marzyć o fotelu burmistrza Londynu.
HH jak Hyde Park. Najsłynniejszy bodaj park w Londynie – i to nie z powodu swojej roślinności. To właśnie tutaj znajduje się Speakers' Corner czyli „Kącik mówców”. Każdy może tu publicznie wyrazić swoje poglądy – jedynym warunkiem jest nieobrażanie królowej. Właśnie dzięki Speakers' Corner Hyde Park zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum dla swobodnego wypowiadania się.


ankieta

Czy podobało Ci się zakończenie drugiego sezonu?