• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Barbara Hulanicki uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego

08:33, 02.01.2012
Barbara Hulanicki uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego Urodzona w Polsce projektantka odzieży i wnętrz Barbara Hulanicka (znana jako Hulanicki), twórczyni marki Biba, została wyróżniona przez królową Elżbietę II prestiżowym Orderem Oficerskim Imperium Brytyjskiego (OBE) za osiągnięcia projektanckie.

Urodzona w Polsce projektantka odzieży i wnętrz Barbara Hulanicka (znana jako Hulanicki), twórczyni marki Biba, została wyróżniona przez królową Elżbietę II prestiżowym Orderem Oficerskim Imperium Brytyjskiego (OBE) za osiągnięcia projektanckie.

Barbara Hulanicki zajmuje się m.in. projektowaniem wnętrz (fot. www.barbarahulanickidesign.com)
Barbara Hulanicki zajmuje się m.in. projektowaniem wnętrz (fot. www.barbarahulanickidesign.com)

Podziel się:   Więcej
Hulanicki, która się urodziła w Warszawie w 1936 r., ale wychowała i wykształciła w Wielkiej Brytanii, w 1964 r. wraz z mężem Stephenem Fitz-Simonem założyła w Londynie butik Biba, który rozrósł się do rozmiarów pięciopiętrowego domu towarowego z wystrojem w stylu Art Deco i Art Nouveau i zdobył sobie popularność wśród bohemy.

Pierwsze kroki Hulanicki stawiała jako ilustratorka pracująca dorywczo dla magazynów mody, następnie otworzyła sklep zajmujący się sprzedażą wysyłkową. Komercyjny sukces przyniósł jej projekt damskiego wdzianka w dwukolorową kratkę z okrągłym wycięciem na plecach i z dopasowanym do wdzianka nakryciem głowy.

Biba, działająca na rynku do 1976 r., kojarzona jest z rozkwitem rock and rolla, buntem młodzieży oraz rewolucją stylu i obyczajowości, zjawiskiem kulturowym nazywanym w Wielkiej Brytanii „swinging sixties”. Stałymi bywalcami Biby byli m. in. Mick Jagger, David Bowie i Marianne Faithful. Biba miała popularną restaurację, a z ogrodu na dachu roztaczał się widok na elegancką High Street Kensington. W sklepie Biby można było kupić m.in. ubrania, meble i kosmetyki. Te ostatnie Biba eksportowała do 33 państw.

Po zamknięciu Biby Hulanicki zajmowała się m. in. fotografią artystyczną, napisała książkę o sobie „From A to Biba” i została projektantką wnętrz m.in. hoteli, klubów, restauracji. Amerykański Instytut Architektów przyznał jej nagrodę w 1993 r. Obecnie mieszka w Miami na Florydzie.

Elżbieta II przyznaje wyróżnienia w kilku kategoriach dwa razy do roku – z okazji urodzin oficjalnie obchodzonych w czerwcu i z okazji Nowego Roku. Wyróżnieni przechodzą przez sito specjalnej komisji, w której najwięcej do powiedzenia ma urząd premiera. Tym razem za osiągnięcia w pracy społecznej i zawodowej wyróżnione zostały 984 osoby. Wśród wyróżnionych są m. in. aktorka Helena Bonham-Carter, odtwórczyni roli królowej matki w filmie „Jak zostać królem”, znany komik Ronnie Corbett oraz kierowca rajdowy Nigel Mansell uhonorowany za pracę charytatywną z młodzieżą.

(mb, PAP)