• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Kooperatywa spożywcza – sposób na tańsze zakupy i przyjaźń

17:36, 26.03.2012
Kooperatywa spożywcza – sposób na tańsze zakupy i przyjaźń Kooperatywy spożywcze to coraz popularniejsza w Europie forma handlu alternatywnego, polegającego na organizowaniu się grup konsumentów oraz lokalnych dostawców żywności.

Kooperatywy spożywcze to coraz popularniejsza w Europie forma handlu alternatywnego, polegającego na organizowaniu się grup konsumentów oraz lokalnych dostawców żywności.

Na bazarze mamy pewność, że produkty są świeże (fot. Shutterstock)
Na bazarze mamy pewność, że produkty są świeże (fot. Shutterstock)

Podziel się:   Więcej
– Staramy się zmieniać na naszą małą skalę otaczającą nas rzeczywistość – mówi Jakub Klimczak z Łódzkiej Kooperatywy Spożywczej. – Tworzymy grupę przyjaznych sobie osób, które pomagają sobie w różnych sytuacjach życiowych. Gdy któryś z członków czy członkiń popada w tarapaty finansowe, nie ma co do garnka włożyć może poprosić kooperatywę o dofinansowanie zakupów – dodaje.

– Przystąpiłam do kooperatywy szukając alternatywy dla zakupów hipermarketowych i dla napychania pieniędzy pośrednikom, którym - mam wrażenie - niepotrzebnie oddajemy pieniądze – mówi Kinga Karp. Dodaje, że na rynku hurtowym kupuje się bezpośrednio od producentów i „wie się, skąd się to wzięło”.

– Pomysł kooperatywy wziął się z Warszawy – powiedział Jakub Klimczak. Właśnie w stolicy powstała pierwsza kooperatywa dwa lata temu. – Te związki szybko wychodzą poza warzywa, owoce i nabiał i stają się przyjaźniami – mówi o relacjach między członkami Kooperatywy Marta Madejska.

Idea Kooperatywy Spożywczej jest bardzo prosta. Chodzi o wspólne kupowanie warzyw i owoców na giełdzie. Kooperatywa zrzesza osoby, które zamawiają co jakiś czas produkty, a zakupy robią na giełdzie, dzięki czemu płaci się za nie taniej niż w sklepach. Dzięki pomijaniu pośredników oraz wysokich marż, członkom Kooperatywy udaje się zaoszczędzić pieniądze. W przeciwieństwie do jedzenia z marketów, mają także kontrolę nad jakością i świeżością produktów, które kupują.

pp
 
 
 
...