• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wegetarianizm nie jest modą, ale stylem życia

14:26, 11.01.2011
Wegetarianizm nie jest modą, ale stylem życia Początkowo traktowany jak ekstrawagancja i fanaberia, obecnie jest jednym z powszechnie stosowanych i akceptowanych sposobów żywienia. Dziś bycie wege nie jest niczym nadzwyczajnym. 11 stycznia to Międzynarodowy Dzień Wegetarian. Szacuje się, że w Polsce jest ich już dwa miliony.

Początkowo traktowany jak ekstrawagancja i fanaberia, obecnie jest jednym z powszechnie stosowanych i akceptowanych sposobów żywienia. Dziś bycie wege nie jest niczym nadzwyczajnym. 11 stycznia to Międzynarodowy Dzień Wegetarian. Szacuje się, że w Polsce jest ich już dwa miliony.

Kojarzona głónie ze skandalami Pamela Anderson jest zagorzałą wegetarianką (fot. PAP)
Kojarzona głónie ze skandalami Pamela Anderson jest zagorzałą wegetarianką (fot. PAP)

Podziel się:   Więcej
Kiedy dieta wegetariańska zaczęła cieszyć się popularnością w Polsce, narosło wokół niej wiele mitów i przekłamań. Początkowo wynikały one z nieznajomości założeń wegetarianizmu, który mylony był często z weganizmem.

Czym jest wegetarianizm? To wykluczenie z codziennego żywienia mięsa i ryb a także produktów odzwierzęcych. Weganie zaś oprócz mięsa, drobiu i ryb nie spożywają nabiału oraz jego pochodnych. Dietetycy uważają, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska nie zagraża zdrowiu dorosłych osób. Wpływa ona korzystnie na układ trawienny. Wegetarianie rzadziej zapadają na otyłość, rzadziej występuje też u nich nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca czy osteoporoza. Dietetycy i lekarze zalecają jednak daleko idącą ostrożność jeśli chodzi o stosowanie diety wegetariańskiej u dzieci. Niedobory żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego mogą prowadzić do krzywicy. Zbyt mała ilość witaminy B12 może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy i obniżać sprawność umysłową. Mówiąc o zaletach wegetarianizmu dietetycy zwracają też uwagę na zagrożenia. Produkty pochodzenia roślinnego mogą zawierać sporo zanieczyszczeń oraz niebezpieczne azotany i azotyny.
Niewątpliwy wpływ na propagowanie diety jarskiej mają celebryci, którzy publicznie przyznają się do wegetarianizmu. Maja Ostaszewska nie zmieniła sposobu odżywiania nawet, kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży. Aktorka odpiera zarzut, ze dieta wegetariańska jest nudna. – Możliwości jest naprawdę wiele. Uwielbiam sałaty i szpinak. Jem też makarony, tofu, owoce i oczywiście soję. Stereotyp jakoby dieta wege była nudna, przełamują też książki z kuchnią wegetariańską, które ostatnio zasypują rynek. Jedną z nich jest „Atelier smaku” autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka. Znana para dowodzi, że wykluczenie z codziennego jadłospisu mięsa to tak naprawdę pretekst do rozpoczęcia kulinarnych eksperymentów i to bez nabywania wyszukanych ingrediencji. Roladki z grillowanych bakłażanów z kozim serem i brzoskwinią czy ogórkowe koreczki z suszonymi pomidorami i śliwką – wszystkie te potrawy można przyrządzić we własnej kuchni.

Znani wegetarianie często występują w kampaniach potępiających spożywanie mięsa. Sporo kontrowersji wywołała ostatnia akcja PETA, w której wzięła udział Pamela Anderson. Gwiazdka pojawiła się na plakatach nawołujących do przejścia na wegetarianizm. Na plakacie, na którym celebrytka odziana jedynie w bikini, znalazł się napis „Jeśli masz serce przejdź na wegetarianizm”.

Jak widać wegetarianizm to nie tylko idea wynikająca z pobudek zdrowotnych czy ideologicznych, ale przede wszystkim show.