Książka kucharska

Smaki polskie (fot. TVP)

Krupnik Staropolski

ostatnia aktualizacja: 29.09.2011, 15:34
Dziś znakomita zupa – krupnik staropolski z pulpetami i żołądkami. To prawdziwa klasyka gatunku.

A zaczynamy oczywiście od bulionu. Można wykorzystać uprzednio przygotowany, który wystarczy tylko wzbogacić smakiem marchewki, aby odświeżyć aromat. Marchew kroimy w kosteczkę, podobnie ziemniaki i wrzucamy do gotującego się wywaru.

W osobnym garnku doprowadzamy wodę do wrzenia. W tym czasie czyścimy żołądki i kroimy je na drobne kawałki. W ten sposób znacznie skrócimy czas przygotowania krupniku. Gdy woda wrze, wrzucamy żołądki i gotujemy do miękkości.

Kolejny garnek posłuży nam do przygotowania kaszy. Lepiej wcześniej ją ugotować, unikniemy wtedy mętnienia zupy. Nie będzie także zbyt mocno gęstniała.

Tak więc ugotowana kasza wędruje do bulionu. Teraz możemy się zająć przygotowaniem pulpecików. Mielone mięso, najlepiej mieszane łączymy z drobno posiekaną cebulą.

Solimy, pieprzymy i dodajemy majeranek. Żeby klopsiki łatwiej się formowały, dolewamy kilka kropli oliwy. Tak przygotowane mięso formujemy w pulpeciki wielkości orzecha włoskiego. Wrzucamy je do krupniku na 10 minut przed końcem gotowania.

Pozostaje nam jeszcze dodanie żołądków. Gdy wszystkie składniki są już w zupie, dosypujemy posiekaną natkę pietruszki i gotowe!

Smacznego Drodzy Państwo!