Książka kucharska

Smaki polskie (fot. TVP)

Szarlotka po staropolsku

ostatnia aktualizacja: 29.09.2011, 19:52
Dziś stara, dobra, poczciwa szarlotka, pachnąca polskimi jabłkami i cynamonem. Podstawą tego wspaniałego ciasta są oczywiście jabłka.

Najlepsze to te twarde, takie jak na przykład Antonówka. Ten gatunek charakteryzuje się dużą kwasowością, co niezwykle wpływa na smak.

A zaczynamy od obrania jabłek. Obierki świetnie sprawdzą się jako „nadziewka” do drobiu. Włożona w środek kurczaka czy kaczki fantastycznie nawilży mięso i doda nieco owocowego aromatu. Obrane jabłka ścieramy. Najlepiej na grubej tarce i przesypujemy cukrem. A do tego cynamon. Jego nigdy za wiele.

Tak spreparowane jabłka odpoczywają i powoli puszczają sok, a my mamy czas na przygotowanie ciasta. Potrzebne będą – ½ kg mąki, ½ lub 1 szklanka cukru, 250 g masła i 4 żółtka. Trzeba też przygotować tartą bułkę do jabłek.

Tak więc zagniatamy wszystkie składniki ciasta w porządną kulę, owijamy folią i wkładamy do lodówki, przynajmniej na pół godziny.

Gdy ciasto „odpocznie” odcinamy 1/3. 2/3 rozwałkowujemy i układamy na blasze wyłożonej papierem. Staramy się też wyłożyć boki i wkładamy do piekarnika na podpieczenia, na jakieś 15 minut. Temperatura 170 – 175 stopni Celsjusza.

Teraz do jabłek wsypujemy bułkę tartą i wykładamy na podpieczony spód. A na wierzch ucieramy z pozostałego ciasta kruszonkę. Pieczemy w gorącym piekarniku 45 minut.
Nasze ciasto gotowe. Smacznego Drodzy Państwo.