Strona główna » Styl życia » kuchnia » Makłowicz w podróży

wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Makłowicz w podróży - Londyn - Podróż sentymentalna

fot. Krytyk kulinarny z Krakowa odwiedza po latach miejsca wokół Londynu, wspominając swój pobyt w Anglii w roku 1989, kiedy to pracował przy budowie centrum handlowego w Kingston upon Thames jako m.in. operator wózka widłowego. Sentymentalną podróż prowadzi też do eleganckiego Richmond, do londyńskiego South Bank Centre, do Covent Garden i »  

Makłowicz w podróży - Londyn - Brytyjska chwała

image W roku diamentowego jubileuszu królowej Elżbiety II, która zasiadła na brytyjskim tronie 60 lat temu oraz roku igrzysk olimpijskich w Londynie, Robert Makłowicz odwiedza miejsca związane z monarchią, brytyjską kulturą i tradycją, również kulinarną. Na trasie podróży pojawia się diabelski młyn London Eye, Pałac Buckingham i podmiejska rezydencja królowej Windsor »  

Makłowicz w podróży - Lanzarote - Kanaryjski raj

image Uważane przez starożytnych Greków za raj na ziemi Wyspy Kanaryjskie, pod wieloma względami mogą się takie wydać i dzisiaj – szczególnie Lanzarote, której zabudowa harmonijnie komponuje się z naturą, o co zabiegał XX-wieczny architekt i malarz, Cesar Manrique, twórca dzisiejszego oblicza wyspy. Smakosz z Krakowa odwiedza m.in. jej stolicę, Arrecife, »  

Makłowicz w podróży - Lanzarote - Do zjedzenia

image Niewiarygodne, ale prawdziwe – na pozbawionej gleby, suchej wyspie świetnie sobie radzą rolnicy i hodowcy. Krytyk kulinarny z Krakowa ocenia efekty pracy jednych i drugich – głównie te jadalne. Paletę wyspiarskich smaków uzupełniają ryby – których w oceanie nie brakuje – oraz wino, rzecz dość niezwykła w tej szerokości geograficznej, »  

Makłowicz w podróży - Lanzarote - Wyspa wulkanów

image Wulkaniczne pochodzenie Lanzarote widać na wyspie niemal wszędzie. Szczególnie imponujące są te widoki w Parku Narodowym Timanfaya i w grotach Jameos del Agua. Robert Makłowicz je obiad z ryb i mięs pieczonych na wulkanicznym ruszcie; spotyka tam też dzieła Cesara Manrique, wybitnego artysty związanego z wyspą. Na plantacji opuncji ma »  

Makłowicz w podróży - Tunezja - U wrót Sahary

fot. Długi burnus z wielbłądziej wełny i szesz (zawój na głowę) – to nieodzowne elementy ubioru pustynnego beduina, w którego wciela się krytyk kulinarny z Krakowa, docierając na obrzeża największej pustyni świata. Z wielbłąda przesiada się do bardziej praktycznego samochodu terenowego; zdąży dzięki temu odwiedzić bajeczną górską oazę Chebika, zjawiskowe słone »  

Makłowicz w podróży - Tunezja - U Berberów

image Rdzenna ludność Maghrebu zamieszkuje dziś głównie południową, pustynno-górzystą część Tunezji. Zachowało się tam wiele wspaniałych ksarów – obronnych wiosek z piętrowo budowanymi spichlerzami. W okolicach miasta Matmata zwiedzać można natomiast autentyczne domostwa troglodytów – wyżłobione pod ziemią korytarze i pomieszczenia mieszkalne. Wiele z tych egzotycznych elementów południowotunezyjskiego krajobrazu posłużyło jako »  

Makłowicz w podróży - Tunezja - Dżerba

fot. Największa wyspa afrykańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego to dziś przede wszystkim wakacyjny kurort turystyczny. Smakosz i podróżnik z Polski jej zwiedzanie zaczyna jednak od dawnej twierdzy w Houmt Souk, z którą wiąże się dramatyczna XVI-wieczna historia. Teraźniejszość miasta odnaleźć można bez trudu na miejskim targu; sprzedaż ryb odbywa się tu w »