• Wersja do druku
  • -AA+A

09.03.2012: Ikony Alicji Tuz

18:36, 09.03.2012
09.03.2012: Ikony Alicji Tuz Dziś w naszej galerii gościła Alicja Tuz – absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – fotografka i malarka. Alicja opowiedziała nam o tym jak powstają ikony i co ją inspiruje w tych sakralnych obrazach.

Dziś w naszej galerii gościła Alicja Tuz – absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – fotografka i malarka. Alicja opowiedziała nam o tym jak powstają ikony i co ją inspiruje w tych sakralnych obrazach.

Alicja Tuz
Alicja Tuz

Podziel się:   Więcej
Ikony to malowidła sakralne, które możemy znaleźć w kościołach prawosławnych i grekokatolickich. Zazwyczaj są to portrety Chrystusa i innych świętych, bądź sceny z ich życia. Po grecku „eikon” oznacza „obraz”. W cerkwi tworzyły one ścianę zwaną ikonostasem, który oddzielał przestrzeń ołtarzową od tej przeznaczonej dla wiernych. Technika malowania ikon jest tradycyjna i niezmienna od kilkuset lat. Wykonuje się je techniką temperową, bądź malowania. Pierwsza z nich polega na użyciu spoiwa dla farb czyli tzw. emulsji temperowej. Najczęściej wykorzystywanym spoiwem jest żółtko jaja kurzego. W technice malowania korzysta się z emulsji jajowej, czyli żółtka połączonego z wodą przegotowaną lub destylowaną. Można też wykorzystać wino, piwo albo kwas chlebowy. Ikony maluje się etapowo. Najpierw wykonuje się tło, potem szaty, a na samym końcu karnacje postaci. Dla wielu artystów ikona ma za zadanie „wyciszyć zmysły odbiorcy”, a nie go zszokować oraz przekazywać wartości teologiczne, wspólne dla całego Kościoła.
 
 
 
...
 

Na youtube