Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Czwartek – 12 kwietnia

18:53, 11.04.2012
Czwartek – 12 kwietnia W Światowym Dniu Czekolady mówimy o walorach tego smakołyku, rozmawiamy też o najpopularniejszej metodzie usuwania zmarszczek. Poza tym w programie nowości wydawnicze i zaproszenia na konkursy i festiwale.

- młodzi wokaliści z Dorożkarni – o 7. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Ten Ton”, który rozpoczyna się w sobotę – 14 kwietnia opowiadają: Krzysztof Wilkowski – jego dyrektor oraz Monika Malec – trener wokalny, autorka i producent festiwalu, Jest wokalistką jazzową i na co dzień prowadzi w „Dorozkarni” Studio Piosenki „Tłocznia Dźwięków”. Od pierwszej edycji celem organizatorów była promocja wśród młodych wokalistów najlepszych przykładów polskiego repertuaru. Patronami tych wokalnych spotkań byli kolejno: dwukrotnie Jacek Cygan, Marek Dutkiewicz, Seweryn Krajewski, Jarosław Kukulski i Maryla Rodowicz. W tym roku uczestnicy zmierzą się z repertuarem jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek – Grażyny Łobaszewskiej – kompozytorki i autorki wielu śpiewanych przez siebie utworów. Fenomen ponadczasowości tej artystki tkwi w jej ogromnym talencie, silnej osobowości, wielkiej wrażliwości, a także wyjątkowości wykonywanego przez nią repertuaru z gatunku pop – soul, funky, jazz - rock. Wymagający odbiorca bez trudu znajduje w nim ogromne pokłady piękna, prawdy i kunsztu wykonawczego. W archiwum muzycznym Grażyny Łobaszewskiej można wysłuchać interesujących opowieści o ważnych momentach w życiu, poznać „ludzi z duszą", dać się przekonać, że „czas nas uczy pogody"”i że „brzydcy" potrafią pięknie kochać. Utwory dla Grażyny Łobaszewskiej pisali m. in.: Bogdan Olewicz, Maria Czubaszek, Jacek Cygan, Jan Wołek, Justyna Holm, Krzesimir Dębski, Krzysztof Ścierański, Andrzej Pawlukiewicz … . Wszystkie jej utwory są „bez wieku”, ani stare, ani młode – są piękne i mądre. Ta ponadczasowość sprawia, że większość z nich to doskonała propozycja repertuarowa dla tej części młodego pokolenia, która zajmuje się śpiewaniem i muzykowaniem. 18 marca w Dorożkarni odbył się koncert inauguracyjno – promocyjny, w którego czasie przekazano płytę festiwalową z piosenkami Grażyny Łobaszewskiej. Zawarte na niej utwory śpiewają utalentowani, młodzi wokaliści z Dorożkarni. Organizatorzy pragną, aby to wydawnictwo dało młodym artystom możliwość inspiracji do pracy nad materiałem niebanalnym, pięknym, mądrym i szlachetnym … a co ważne, rodzimym. Mają Państwo okazje posłuchać piosenek w wykonaniu młodzieży ze „Studia Piosenki” w Dorożkarni, którzy są z nami w studiu.

- „Gwiazda tenisa w Polsce” – wywiad z Karoliną Woźniacki, która wzięła udział w charytatywnym projekcie w Warszawie. Tym razem widzieliśmy ją nie z rakietą, a z mikrofonem, w towarzystwie aktora Kuby Wesołowskiego
To nie jest klasyczny przewodnik
- uroki Toskanii – Aleksandra Seghi – dziennikarka, która na stałe mieszka we Włoszech i Magdalena Szwedkowicz – Kostrzewa – fotograf rekomendują nową książkę, która ma premierę za kilka dni – 18 kwietnia. Aleksandra Seghi pracuje w Radio Diffusione Pistoia w Toskanii. Nadaje wiadomości dla Polaków. Prowadzi 5 blogow: Moja Toskania (www.aleksandraseghi.blogspot.com), Eko Toskania (www.ekotoskania.blogspot.com), Toskanskie wakacje (www.toskanskiewakacje.blogspot.com), Smaki Toskanii (www.smakitoskanii.blogspot.com), Polacy we Włoszech (www.polacywewloszech.blogspot.com). W ubiegłym roku ukazała się jej książka kulinarna pt. „Smaki Toskanii” Obecnie przyjechała do kraju, by promować drugą książkę pt. „Słodkie pieczone kasztany. Toskańskie opowieści ze smakiem”. W przeciwieństwie do klasycznych przewodników, w tej publikacji znajdują się barwne opowieści z życia autorki, jej obserwacje i doświadczenia, o tym, jak wygląda codzienność w tym regionie, jak obchodzi się różne święta i uroczystości oraz co się wtedy jada. A do tego wiele przepisów na ulubione potrawy i mnóstwo kolorowych zdjęć. Pani Ola przygotowała z naszym drugim gościem – warszawską fotograf Magdaleną Szwedkowicz-Kostrzewą.

- „Gwiazda wybiegów w Polsce” – wywiad Pawła Rojka z Alessandrą Corine Ambrósio – brazylijską top modelką polsko-włoskiego pochodzenia, uznawaną za jedną z najseksowniejszych kobiet na świecie. Jej obie babcie były Polkami. Alessandra rozpoczęła karierę modelki w wieku 15 lat. Pojawiła się m.in. na okładkach takich czasopism jak Capricho, Desfile, Elle. W marcu odwiedziła ojczyznę swych przodków.