Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Piątek – 30 sierpnia

00:47, 30.08.2013
Piątek – 30 sierpnia W ostatni piątek szkolnych wakacji witamy Państwa z dziedzińca Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kozienicach. To powiatowe miasto województwa mazowieckiego jest malowniczo położone na skraju Puszczy Kozienickiej, wzdłuż dziewiczej Doliny Środkowej Wisły. Dziś przekonają się Państwo, że warto odwiedzić te okolice. Zapraszamy!

W ostatni piątek szkolnych wakacji witamy Państwa z dziedzińca Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kozienicach. To powiatowe miasto województwa mazowieckiego jest malowniczo położone na skraju Puszczy Kozienickiej, wzdłuż dziewiczej Doliny Środkowej Wisły. Dziś przekonają się Państwo, że warto odwiedzić te okolice. Zapraszamy!

Urząd Miejski w Kozienicach na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego – widok z lotu ptaka (fot. z arch. UM Kozienice)
Urząd Miejski w Kozienicach na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego – widok z lotu ptaka (fot. z arch. UM Kozienice)

Podziel się:   Więcej
Prowadząca – Paulina Chylewska

Mistrzyni kuchni: Małgorzata Balcerzak – kozienickie specjalności

Oto omówienie piątkowego wydania „Kawy czy herbaty?”:
Jezioro Kozienickie – Ośrodek Rekreacji Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu
- samorząd przyjazny inwestorom i ludziom – Państwa gościem jest dr inż. Tomasz Śmietanka – burmistrz Kozienic. Oferta miasta i powiatu w zakresie wypoczynku jest bardzo urozmaicona i atrakcyjna. Bogata i urocza sieć szlaków sprzyja uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej. Bliskość Wisły oraz liczne oczka wodne stanowią raj dla wędkarzy. Dla miłośników kajaków godny polecenia jest spływ po rzece Radomce, Zainteresowani hodowlą koni, hippiką oraz miłośnicy jeździectwa powinni odwiedzić Stadninę Koni, założoną w 1924 r. To największy ośrodek hodowli koni pełnej krwi angielskiej w Polsce. W planach kozienickich władz samorządowych jest próba reaktywowania wodnego połączenia na Wiśle pomiędzy Kozienicami a Kazimierzem Dolnym. Nad malowniczo położonym Jeziorem Kozienickim, w sosnowym lesie jest zlokalizowany Ośrodek Rekreacji, który zaprasza do korzystania z nowoczesnych kortów tenisowych oraz ze strzeżonego kąpieliska z wypożyczalnią sprzętu sportowego latem. Na terenie Ośrodka znajduje się doskonała baza noclegowa, posiadająca pokoje w pensjonacie, drewniane domki i pole namiotowe. Znajduje się tam również amfiteatr z widownią na 3000 miejsc. Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, znajdujące się w zasięgu oddziaływania metropolitarnego Warszawy pełni rolę interdyscyplinarnego zaplecza szkoleniowego stolicy oraz całego Mazowsza. Centrum jest jedyną jednostką tego typu w obrębie południowego Mazowsza, świadczącą tak kompleksowe usługi w zakresie sportu. Zmodernizowana i rozbudowana baza obiektów KCRiS, jest znakomicie przygotowana do organizowania profesjonalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych rozgrywek sportowych oraz uprawiania wszelkich amatorskich form sportowego wypoczynku. Chlubą miasta jest nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny – kryta pływalnia „Delfin” z: basenem sportowym o wymiarach 25 x 16 m, przystosowanym do organizacji zawodów krajowych i międzynarodowych, dwoma basenami do nauki pływania, basenem rekreacyjnym o powierzchni 256 m kw., wyposażonym w trzy stacje masażu podwodnego na kręgosłup i stopy oraz trzy stacje masażu nadwodnego na kark, jacuzzi, wodospadem – fontanną i małą zjeżdżalnią dla dzieci oraz całoroczną zjeżdżalnią o długości 104 m.

- autorski przegląd prasy – dziś przygotowała go dla Państwa Paulina Chylewska
Grand Prix Polski w Pływaniu – cykliczna impreza odbywająca się na Krytej Pływalni DELFIN Kozienickiego Centrum Rekreacji i Spor
- „Historia i atrakcje” – felieton filmowy Wiesławy Szymczuk o historii miasta i urokach okolic. W latach 1179-1209 dwaj bracia: Dersław i Wit ufundowali wieś leżącą około 37 km na północny wschód od Radomia. Pierwsza wzmianka o Kozienicach pochodzi z 1206 roku. Skąd taka nazwa? Otóż są trzy hipotezy: Pierwsza i chyba najbardziej popularna to legenda opowiadająca o polowaniu króla w puszczy. Kiedy strzelił do kozy i spudłował, miał wykrzyknąć: „Kozie nic!” I stąd – Kozienice. Kozienice swoją nazwę mogą też zawdzięczać legowisku dzikich kóz nazywanemu kozieniec albo i nazwie krzewu kozielec, dawniej tu rosnącego. Lasy Puszczy Kozienickiej są ściśle związane z historią Polski. Tu najczęściej lubili polować Jagiellonowie. Król Kazimierz Jagiellończyk wraz ze swoja żoną przybywał tu z 1 na 2 stycznia 1467 roku. Wtedy też królowa Elżbieta urodziła syna – Zygmunta – przyszłego króla Polski, zwanego Starym. Upamiętnia to najstarsza w Polsce świecka kolumna, ustawiona w miejskim parku. Pomnik ma 26 stóp wysokości, a u wierzchołka znajdują się cztery marmurowe płyty. Na jednej z nich umieszczono łaciński napis: „Bądźcie pozdrowione, Kozienice, szczęśliwe miejsce urodzenia Wielkiego Króla. Nie ma od was na świecie sławniejszej miejscowości”. Kolumnę ustawiono na terenie zespołu pałacowo-parkowego, w centrum którego znajduje się barokowy pałac zbudowany wg projektu Franciszka Placidiego dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W połozonym na jego tyłach parku w stylu angielskim jest m.in. replika mostu łyżwowego wykonana w celu upamiętnienia 600-lecia Bitwy od Grunwaldem. Kozienice oraz Lasy Puszczy Kozienickiej mają zatem swój wkład w grunwaldzką wiktorię, bo to właśnie tu, w największej tajemnicy, były budowane elementy składowe mostu, który posłużył do przeprawy wojsk polskich i litewskich pod Czerwińskiem.

zobacz również

  brak informacji