Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Środa – 21 marca

21:51, 20.03.2012
Środa – 21 marca Dziś rozmawiamy o terapii małżeńskiej, konkursach towarzyszących festiwalowi Off Plus Camera oraz o tym, dlaczego kobiety decydują się na pracę jako wojenne korespondentki. Zapraszamy!
Czy akcja „Namalujmy dzieciom lepszą przyszłość” stanie się zwyczajem pierwszego dnia wiosny?
- zamiast wagarów – rozmowa z Dariuszem Paczkowskim – działaczem społecznym, grafficiarzer, street artowcem, animatorem życia kulturalnego, performerem, który będzie prowadził akcję oraz Katarzyną Olszewską z SOS Wioski Dziecięce i z dziećmi o plenerowej akcji dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Namalujmy dzieciom lepszą przyszłość”, która odbędzie się dziś w samo południe na Polach Mokotowskich w Warszawie. Organizatorzy chcą uczcić pierwszy dzień wiosny i wspólnie z uczniami wybranego warszawskiego gimnazjum namalować plakat zachęcający do przekazania 1 procenta podatku SOS Wioskom Dziecięcym. Pierwszy dzień wiosny jest uznawany za magiczny. Towarzysząca mu równonoc jest symbolem końca mroźnej zimy, która ustępuje miejsca budzącej świat do życia wiośnie. Ten dzień niesie ze sobą nowe nadzieje – na rozwój, szczęście i powodzenie. I właśnie w tym dniu postanowiono obudzić w dzieciach dobro i zachęcić je do pomocy potrzebującym rówieśnikom z SOS Wiosek Dziecięcych. W ramach współpracy z wybranym gimnazjum zmobilizowano grupę młodzieży do wspólnego malowania plakatu. Do tej grupy dołączy Natalia Kukulska wraz ze swoim zespołem z „Bitwy na głosy”. Obok plakatu malowanego przez dzieci powstanie malowidło dorosłych – przechodniów, fanów SOS Wiosek Dziecięcych z Facebooka, których wcześniej skrzyknięto na wspólne malowanie, dziennikarzy i pracowników SOS Wiosek Dziecięcych. Marzeniem organizatorów akcji jest to, by radosne czynienie dobra przez młodych ludzi stało się kolejnym zwyczajem pierwszego dnia wiosny.

- książkowy kącik – w studiu jest z nami Małgorzata Berwid – dziennikarka i autorka programów dla dzieci m.in. „Moilków książkowych”, która zarekomenduje książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych: „Ciepła głód”, „Czarna kura”, „Tunele”

- „V-day” – felieton Irminy Kalotki. V-Day to globalny ruch na rzecz zaprzestania przemocy wobec kobiet i dziewczyn. Zwraca uwagę na wszystkie aspekty przemocy: przemoc seksualną, fizyczną, psychiczną, obrzezania kobiet, kazirodztwo i niewolnictwo seksualne. Działa w ponad 140 krajach na całym świecie. Globalna społeczność skupia kobiety, ale także mężczyzn oraz obejmuje swoim zasięgiem wszystkie kontynenty, setki krajów, m.in.: Stany Zjednoczone, Kanadę, Meksyk, Nikaraguę, Wenezuelę, Peru, Urugwaj, Tanzanię, Etiopię, Nigerię, Turcję, Pakistan, Chiny, Indie, Mongolię, Koreę, Filipiny, Sri Lankę, Australię, Nową Zelandię, Hiszpanię, Włochy, Francję, Belgię, Wielką Brytanię, Irlandię, Norwegię, Niemcy, Austrię, Słowację, Finlandię i POLSKĘ. Kampania studencka V-Day Uniwersytet Warszawski 2012 wystartowała w Internecie 1 grudnia 2011 roku. 9 marca przeniosła się na stołeczne uczelnie, gdzie pozostanie do końca miesiąca. Rozpoczęła się od spektaklu „Monologi waginy” w auli Starego BUW-u na Krakowskim Przedmieściu. Przedstawienie będzie jeszcze wystawione i 30 marca. Organizatorzy przygotowali również szereg warsztatów z samoobrony, z asertywności, dotyczących przemocy psychicznej, spotkań m.in. nt. molestowania studentek, handlu ludźmi itp.

- terapia małżeńska – kiedy para powinna z niej skorzystać? Na czym polega? Jak długo trwa? O tym wszystkim opowie nasz ekspert – Agnieszka Koch – psychoterapeutka. Jeśli czujemy, że w naszym związku zaczyna się mocno nieukładać, przestajemy rozumieć partnera i uważamy, że on nie akceptuje nas, a próby rozmów nic nie dają, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jednak, gdy już się na nią zdecydujemy, musimy być przekonani, że terapia może pomóc. Przekonanie i motywacja są najważniejszymi czynnikami powodzenia psychoterapii. Jeśli jedna osoba w związku nie chce skorzystać z pomocy, trzeba starać się ją przekonać, proponując na początek choć jedno spotkanie.