Kawa czy herbata?

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Wtorek – 10 stycznia

00:51, 10.01.2012
Wtorek – 10 stycznia Dziś odwiedzamy Olsztyn, rozmawiamy o umowach śmieciowych, ponadgimnazjalnej edukacji oraz o wydawniczych nowościach. Wśród naszych gości jest Debby Ryan – amerykańska gwiazda filmów dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy!

- „Noc Biologów” – łączymy się z Kortowem – miasteczkiem akademickim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Gośćmi Wojciecha Jermakowa są naukowcy tej uczelni m.in. dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM – hydrobiolog i entomolog, którzy zapraszają na pierwszą ogólnopolską imprezę przybliżającą osiągnięcia nauk biologicznych. Odbędzie się ona w piątek – 13 stycznia. Jest to akcja 16 największych uczelni w Polsce, które organizują pierwszą w historii „Noc Biologów”, wzorowaną na Nocach Muzeów. Jej ideą jest przyciągnięcie w mury uczelni miłośników biologii w każdym wieku. Krajowym koordynatorem całej akcji jest prof. dr hab. Przemysław Wojtaszek z Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dziekan Wydziału Biologii tej uczelni. Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem życia – naukami biologicznymi, w jasny sposób opowie, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami.
Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przygotowuje się dużo interesujących wykładów w przystępnej formie i zabaw w laboratorium. Będą wspólne badania DNA, oglądanie chorób pod mikroskopem, zabawy z układem nerwowym. Naukowcy m.in. pokażą, jak można, korzystając z mikroskopu, decydować o płci zwierzęcia.
„Noc biologów” w większości miast rozpocznie się o godz. 15 i potrwa do godz. 22. Biologiczne imprezy odbędą się w Warszawie – na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w Krakowie – na Uniwersytecie Jagiellońskim, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Uniwersytetach: Gdańskim, Szczecińskim, Zielonogórskim, Wrocławskim, Białostockim, Warmińsko-Mazurskim, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

- czym kierować się przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej? – o edukacyjnych dylematach młodych ludzi rozmawiamy z Arkadiuszem Stańczykiem – dyrektorem liceum akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Toruniu i z Waldemarem Siwińskim – redaktorem naczelnym edukacyjnego miesięcznika „Perspektywy”. Dziś o godz. 12 odbędzie się finał ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Bierze się w nim pod uwagę wiele kryteriów m.in.: wyniki matury (tzw. podranking maturalny), liczbę laureatów i finalistów konkretnych szkół w olimpiadach przedmiotowych (podranking olimpijski) oraz ocenę szkół przez uczelnie wyższe (kryterium akademickie), ale z małą wagą. Osobny ranking stworzono dla techników. W tym wypadku pod uwagę są brane wyniki matur oraz wyniki egzaminów zawodowych (te po raz pierwszy). W rezultacie powstaje ranking liceów (500), ranking techników (250) podrankingi: olimpijski i maturalny, każdy ma liderów.

- „Przygotowania do letnich Igrzysk Olimpijskich” – felieton Katarzyny Kopeć. W sobotę odbyła się Gala Mistrzów Sportu, w której czasie poznaliśmy najpopularniejszego, polskiego sportowca 2011 roku. Została nim niezłomna Justyna Kowalczyk. My zapytaliśmy sportowców o szanse na dobry występ w tegorocznych letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

- „Złote Globy” – felieton Pawła Rojka. Już w najbliższą niedzielę zostaną rozdane Złote Globy. Są to nagrody Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood. Wśród osób, które je przyznają jest też polska dziennikarka Yola Czaderska-Hayek. Wśród nominowanych jest polski kompozytor Abel Korzeniowski, który został wyróżniony za ścieżkę dźwiękową do filmu Madonny „W.E.”. Nasz reporter Paweł Rojek rozmawiał z aktorkami grającymi w innym nominowanym filmie „Służące”: Octavią Spencer i Jessicą Chastain.