Strona główna » Styl życia » podróże » Boso przez świat

Boso przez świat

tylko w tvp.pl

wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Boso przez świat - Pigmeje

imagePrzy drodze przez tropikalny las napotykamy osiedle Pigmejów. Ich niski wzrost jest przykładem adaptacji do warunków środowiska. Poznajemy stosunki społeczne panujące w tym plemieniu. Wraz z przewodnikiem docieramy też do pigmejskich chat położonych w sercu dżungli. Mamy okazję zobaczyć, jak przyrządzany jest lokalny przysmak. Obserwujemy również przygotowania do przeniesienia osiedla. »  

Boso przez świat - Tartak

imageKłody drzew z lasu równikowego w Kongo trafiają do tartaku, gdzie są szczegółowo opisywane, a następnie cięte i przygotowywane do wysłania do nabywców na całym świecie. Wojciech Cejrowski zaprasza na wycieczkę po ogromnym kongijskim tartaku. »  

Boso przez świat - Drewno

image Las równikowy w Kongo jest miejscem pozyskiwania szlachetnych gatunków drewna.Drzewa cennych gatunków są opisywane i lokalizowane za pomocą systemu GPS. Zazwyczaj wycina się nie więcej niż jedno drzewo na 1 hektar lasu. Rany w środowisku naturalnym po takim zabiegu zabliźniają się w ciągu kilku miesięcy, włącznie ze zrywką, czyli drogą, »  

Boso przez świat - Macho

imageMacho. W Ameryce Południowej termin ten oznacza po prostu mężczyznę. Przeniesiony do Europy stał się pejoratywny, oznaczając egoistycznego i agresywnego samca. Skąd ta przemiana znaczeniowa? Wojciech Cejrowski postanowił to sprawdzić. »  

Boso przez świat - Rejs dla zuchwałych

ImageStatek pływający po rzekach Amazonii – to podstawowy środek transportu mieszkańców tego pozbawionego dróg regionu. W czasie kilkudniowego rejsu pokazujemy życie codzienne podróżnych. »  

Boso przez świat - Statek

ImageW rejs po Amazonce można się wybrać luksusowym cruiserem. Statki takie są produkowane dla wygody amerykańskich turystów, a organizowane nimi wycieczki dają złudzenie obcowania z dziką amazońską przyrodą. »  

Boso przez świat - Kabokle

imageW tym odcinku poznajemy życie codzienne kabokli, czyli sezonowych robotników rolnych. Odwiedzamy typowy dom na tratwie zamieszkiwany przez tych cyganów Amazonii. Poznajemy ich codzienną dietę i zwyczaje. »  

Boso przez świat - Kopalnia złota

imageDraga to kopalnia złota. Najczęściej nielegalna. Ma postać barki, która cumowana jest na rzece w dzikich i niedostępnych rejonach dżungli. Brazylijscy Indianie wezwali wojsko, by przepędziło dziesiątki takich ruchomych kopalni, które dewastowały przyrodę. Zostało tylko kilka, najlepiej ukrytych. I do jednej z nich dociera Wojciech Cejrowski. »