• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Brzuszna bomba zegarowa – tętniak aorty brzusznej

14:09, 24.10.2011
Brzuszna bomba zegarowa – tętniak aorty brzusznej Aorta, czyli tętnica główna, może stać się miejscem, w którym lokalizują się choroby groźne dla życia. Jedną z nich jest tętniak aorty brzusznej, któremu poświęcamy to wydanie „Zdrowo z Jedynką”.

Aorta, czyli tętnica główna, może stać się miejscem, w którym lokalizują się choroby groźne dla życia. Jedną z nich jest tętniak aorty brzusznej, któremu poświęcamy to wydanie „Zdrowo z Jedynką”.

Tętniak aorty brzusznej jest bardzo groźny (kadr z programu)
Tętniak aorty brzusznej jest bardzo groźny (kadr z programu)

Podziel się:   Więcej
Aorta rozpoczyna się w lewej komorze serca, potem wznosi się ku górze klatki piersiowej, a następnie zatacza łuk, od którego odchodzą tętnice zaopatrujące w krew mózg i kończyny górne. Następnie opada ku dołowi, docierając od przepony. I tu kończy się tzw. aorta piersiowa. Wkraczając do jamy brzusznej, staje się aortą brzuszną. Odchodzą od niej tętnice, dzięki którym żyją narządy jamy brzusznej, a także kończyny dolne. W klatce piersiowej prawidłowa szerokość aorty wynosi ok. 3 cm. W jamie brzusznej nieco się zwęża – do 2 cm. Tętniak to poszerzenie tętnicy przynajmniej o połowę jej prawidłowej średnicy. Może pojawić się w każdym miejscu aorty. Jednak tętniak aorty najczęściej lokalizuje się w jej odcinku brzusznym. Jego średnica może zaczynać się od 3 cm. Zdarzają się też tętniaki mające 8 cm średnicy. Im szerszy tętniak, tym prawdopodobieństwo jego pęknięcia wzrasta
Palenie papierosów to wróg numer jeden aorty (fot. classina/sxc.hu)
Przyczyny

Ściana aorty jest zbudowana z trzech warstw. Są to: warstwa wewnętrzna, mająca bezpośredni kontakt z krwią, warstwa zewnętrzna, w której przebiegają naczynia krwionośne doprowadzające krew do ściany aorty i wreszcie – bardzo ważna – warstwa środkowa. Jest ona zbudowana z elastycznych włókien, nadających aorcie sprężystość, która pozwala wytrzymać pulsacyjny przepływ krwi. Zniszczenie tych włókien staje się wstępem do powstania tętniaka. Właśnie uszkodzenie warstwy środkowej odgrywa decydującą rolę w powstawaniu tętniaków aorty brzusznej. W miarę starzenia się organizmu dochodzi do zmian w aorcie, które w efekcie powodują usztywnienie jej ścian. Staje się ona osłabiona i podatna na odkształcenia, które są skutkiem siły z jaką krew napiera na jej ściany. Osłabiona ściana aorty, pozbawiona elastycznych włókien, które w prawidłowych warunkach znajdują się w jej środkowej warstwie, staje się łatwym celem ataku, jaki przeprowadza na nią wysokie ciśnienie tętnicze panujące w układzie krwionośnym. W tej sytuacji, w miejscu osłabienia, które jest najczęściej zlokalizowane w aorcie brzusznej, dochodzi do powolnego poszerzania się średnicy aorty. Powstaje tętniak.
Ludzie, którzy są zagrożeni powstaniem tętniaka aorty brzusznej, to mężczyźni po 60. roku życia, najczęściej już chorujący na chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, bądź też mający bliskiego krewnego, u którego tętniaka aorty brzusznej rozpoznano wcześniej. Niestety, większość z nich to nałogowi palacze.
Czynniki ryzyka sprzyjające powstawaniu tętniaków aorty brzusznej:
- palenie papierosów,
- płeć męska,
- wiek powyżej 60 lat,
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżyca,
- wysoki poziom cholesterolu,
- tętniak u bliskiego członka rodziny