• Wersja do druku
  • -AA+A

Wielki Piątek

15:39, 22.04.2011
Wielki Piątek Dzień męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. W tym roku chrześcijanie wszystkich obrządków: wschodnich i zachodniego - do Wielkanocy przygotowują się w tym samym czasie i razem świętować będą Zmartwychwstanie Chrystusa.

Dzień męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. W tym roku chrześcijanie wszystkich obrządków: wschodnich i zachodniego - do Wielkanocy przygotowują się w tym samym czasie i razem świętować będą Zmartwychwstanie Chrystusa.


Podziel się:   Więcej
Różnica miedzy świętowaniem Wielkiej Nocy przez katolików i protestantów a prawosławnych wynosi nawet 4-5 tygodni. Jest to spowodowane pełnią księżyca oraz rozbieżnością między kalendarzem gregoriańskim a juliańskim - obowiązującym wschodnich chrześcijan. Ale raz na trzy lata - termin jest ten sam dla wszystkich chrześcijan, dla których Wielki Piątek to dzień - Męki i Śmierci Chrystusa.

W Wielki Piątek nie odprawia się mszy świętych, podczas liturgii - nie używa się instrumentów muzycznych ani dzwonków. To dzień żałoby, skupienia i modlitwy. Wierni modlą się m.in. o pokój na świecie i za cierpiących. Najważniejszym symbolem jest krzyż.

Liturgia wielkopiątkowa u prawosławnych rozpoczyna się juz w Wielki Czwartek wieczorem – jutrznią - podczas, której czytanych jest 12 fragmentów Ewangelii - wspominających czas od Ostatniej Wieczerzy do pogrzebu Chrystusa. To również dla prawosławnych, katolików i grekokatolików dzień ścisłego postu.

Kulminacją Liturgii Męki Pańskiej jest adoracja krzyża podczas, której kapłani i wierni całują rany Chrystusa. Po adoracji Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego. Od tej pory wierni trwają tam na modlitwie oczekując Zmartwychwstania Chrystusa.

Wielki Piątek jest najważniejszym świętem dla wiernych kościoła ewangelicko- augsburskiego. Podczas liturgii szczególne znaczenie u ewangelików ma spowiedź i komunia. Po kazaniu milkną dzwony. Dla luteran jest to kulminacja tajemnicy śmierci i życia. U naszych sąsiadów jest to dzień wolny od pracy.