• Wersja do druku
  • -AA+A

Brakuje pielęgniarek

17:22, 31.07.2013
Brakuje pielęgniarek Tylko w tym roku na emeryturę w naszym regionie odejdzie ich około 150, do zawodu "wejdzie" zaledwie 30. A z roku na rok może być jedynie gorzej. Powód? Niskie zarobki. A nietrudno się domyślić, że w tej sytuacji - najgorzej ma pacjent.

Tylko w tym roku na emeryturę w naszym regionie odejdzie ich około 150, do zawodu "wejdzie" zaledwie 30. A z roku na rok może być jedynie gorzej. Powód? Niskie zarobki. A nietrudno się domyślić, że w tej sytuacji - najgorzej ma pacjent.

Brakuje pielęgniarek
Brakuje pielęgniarek

Podziel się:   Więcej
Poza granicami. Ośmiogodzinna praca, zarobki - nawet powyżej 2 tysięcy euro. A to Polska. 12-godzinne dyżury i zarobki też 2 tysiące... tyle, że... złotych. Na SOR-ze jedna pielęgniarka w czasie dyżuru musi zająć się niekiedy nawet 70 pacjentami. Nic więc dziwnego, że do ukończenia uczelni - by pracować w tym zawodzie - garnie się coraz mniej kobiet.

Podczas rekrutacji papiery złożyło 150 osób - statystyki są jednak nieubłagane. Studia pielęgniarskie ukończyło 30 osób, a na emeryturę już w tym roku odchodzi blisko 150 pielęgniarek.

Pielęgniarki w Polsce ciężko pracują w trudnych warunkach, często po godzinach. Szpitale problem znają, ale nie przyjmują młodych pielęgniarek. Wciąż walczą o obniżanie kosztów. A największe oszczędności uzyskuje się, trzymając w ryzach płace. Też pielęgniarskie. Bo zarobków lekarzy ograniczać nie można. Chronią ich normy NFZ - za to pielęgniarek nie. Z roku na rok będzie tylko gorzej. Jedyne rozwiązanie to podniesienie zarobków, co obecnie jest nierealne.