Strona główna » Dzień kanonizacji ustawowo wolny od pracy?
 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Dzień kanonizacji ustawowo wolny od pracy?

13:13, 02.04.2014
  kapi;   PAP
Dzień kanonizacji ustawowo wolny od pracy? Solidarna Polska chce, aby 27 kwietnia br., czyli dzień kanonizacji papieża Jana Pawła II, był ustawowo wolny od pracy. SP przygotowała projekt noweli ustawy o dniach wolnych od pracy, apeluje o uchwalenie jej na trwającym posiedzeniu Sejmu.

Solidarna Polska chce, aby 27 kwietnia br., czyli dzień kanonizacji papieża Jana Pawła II, był ustawowo wolny od pracy. SP przygotowała projekt noweli ustawy o dniach wolnych od pracy, apeluje o uchwalenie jej na trwającym posiedzeniu Sejmu.

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
(fot. PAP/Tomasz Gzell)

Podziel się:   Więcej
Lider SP Zbigniew Ziobro przekonywał na środowej konferencji prasowej, że kanonizacja polskiego papieża to dla większości Polaków „wielkie i doniosłe wydarzenie”, dlatego chcieliby oni spędzić ten dzień albo w Rzymie, albo oglądając relacje telewizyjne.

Stąd nasza inicjatywa, by polskie państwo okazało zrozumienie i dało wyraz szacunku dla osoby Jana Pawła II, jego wielkich zasług dla duchowości Polaków oraz wolności naszego kraju, a także dla tych Polaków, którzy głęboko przeżywają kanonizację – mówił Ziobro. Podkreślił, że choć uroczystość ta odbędzie się w niedzielę, to część osób – m.in. pracownicy supermarketów – jest zobowiązanych do pracy tego dnia.

Ziobrę wsparł inny europoseł SP Jacek Kurski. Przekonywał, że kanonizacja polskiego papieża to jedno „z największych przeżyć emocjonalnych dla większości polskich katolików”. – I chodzi nam o to, by ludzie nie musieli tego dnia na przykład siedzieć na kasie w hipermarkecie – zaznaczył. Posłanka SP Beata Kempa zaapelowała do posłów o przyjęcie projektu SP jeszcze na tym posiedzeniu izby.

Datę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII ogłosił w październiku 2014 r. papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. Obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 roku przez Jana Pawła II. W obu przypadkach procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

W uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie ma uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski. Jak informują portale turystyczne, na miesiąc przed kanonizacją papieży Jana Pawła II i Jana XXIII zarezerwowane zostały już prawie wszystkie miejsca w hotelach w Rzymie na ostatni weekend kwietnia.
źródło: PAP