Strona główna » Ruszyła kampania pt. „Dziękuję, nie truję”
 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Ruszyła kampania pt. „Dziękuję, nie truję”

19:09, 12.03.2014
  rumi;   PAP
Ruszyła kampania pt. „Dziękuję, nie truję” Choroby układu oddechowego, nerwowego i układu krążenia, alergie, a także nowotwory – to skutki zanieczyszczenia powietrza. Właśnie wystartowała ogólnopolska akcja społecznościowa pod hasłem „Dziękuję, nie truję”, która ma na celu uświadomienie zagrożeń.

Choroby układu oddechowego, nerwowego i układu krążenia, alergie, a także nowotwory – to skutki zanieczyszczenia powietrza. Właśnie wystartowała ogólnopolska akcja społecznościowa pod hasłem „Dziękuję, nie truję”, która ma na celu uświadomienie zagrożeń.

(fot. TVP/ Daniel Fabrykiewicz)
(fot. TVP/ Daniel Fabrykiewicz)

Podziel się:   Więcej
Organizatorzy kampanii podkreślają, że aż 6 polskich miast znajduje się wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, a na choroby związane z niską jakością powietrza co roku umierają tysiące Polaków (według raportu Komisji Europejskiej z 2005 roku – 28 tys. rocznie).

Zła jakość powietrza to najczęściej skutek spalania śmieci w domowych piecach, ogrzewanie domów najtańszymi paliwami i przestarzałe urządzenia grzewcze. Wielu ludzi wciąż pali czym popadnie, byle taniej – podkreślają organizatorzy. Akcja ”Dziękuję, nie truję” ma przeciwdziałać takim zachowaniom. Chodzi o to, by poszerzyć wiedzę Polaków na temat niskiej emisji, uczulić ich na samo zjawisko i zachęcić do reagowania.

Pierwszym działaniem w ramach kampanii jest akcja pod hasłem „Zrób dym”, skierowana do osób, którym przeszkadzają wszechobecne dymiące kominy, smog i spalane śmieci. Organizatorzy zachęcają mieszkańców całej Polski do robienia zdjęć dymiących kominów i umieszczenia ich na Facebooku lub Instagramie oraz dopisania kilku słów, dlaczego dym z domowych palenisk jest taki szkodliwy.

W ramach projektu „Dziękuję, nie truję” organizowany jest też konkurs dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Uczniowie mają za zadanie organizację wydarzenia, poruszającego tematykę niskiej emisji. Mogą to być apele, konkursy wiedzy i konkursy plastyczne.

Koordynatorem akcji, która jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest katowicka spółka Planergia.
źródło: PAP