Strona główna » Powstaje Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Popiełuszki
 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Górsko: otwarcie już w 2014

Powstaje Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Popiełuszki

10:14, 16.10.2013
  Katarzyna Prętkowska;   TVP Bydgoszcz
Powstaje Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Popiełuszki Ma być gotowe za rok, ale już może działać. W Górsku powstaje Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki. We wtorek oddano do użytku świetlicę dla młodzieży. Uroczystość zbiegła się z 29. rocznicą uprowadzenia i śmierci błogosławionego księdza Jerzego.

Ma być gotowe za rok, ale już może działać. W Górsku powstaje Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki. We wtorek oddano do użytku świetlicę dla młodzieży. Uroczystość zbiegła się z 29. rocznicą uprowadzenia i śmierci błogosławionego księdza Jerzego.

(fot. gorsk.org.pl)
(fot. gorsk.org.pl)

Podziel się:   Więcej
Kościół Świętych Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach - to tu 19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawił ostatnią w swoim życiu mszę świętą.

„Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy” – przemawiał wówczas.

Po rozważaniach różańcowych kapelan Solidarności wsiadł do samochodu i odjechał w kierunku Warszawy. Do celu nigdy jednak nie dotarł. W Górsku koło Torunia został uprowadzony.

- Przyjechaliśmy oglądać ten samochód, szukaliśmy księdza na skraju lasu, nie było go – opowiada ks. Józef Nowakowski, kapelan Solidarności w Toruniu.

Zmasakrowane ciało księdza odnaleziono 30 października w pobliżu włocławskiej tamy. To właśnie spod krzyża w Górsku symbolicznego miejsca uprowadzenia księdza Popiełuszki wyruszyła procesja z relikwiami błogosławionego. Do kościoła w Górsku z pieśnią na ustach szła głównie młodzież.

- Jestem harcerzem, jestem patriotą, a ksiądz Jerzy jest dla nas wzorem patriotyzmu i religijności – mówiła jedna z harcerek.

O zasługach kapelana Solidarności młodemu pokoleniu na co dzień ma przypominać Centrum Edukacji Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.

- Centrum tutaj w Górsku będzie elementem szlaku ks. Popiełuszko. Zaczyna się w Bydgoszczy, ma przystanek w Górsku, a kończy się na tamie we Włocławku – wyjaśnia Piotr Całbecki, marszałek województwa.

W Centrum powstanie między innymi interaktywne muzeum, będzie sala kinowo-teatralna, jest już świetlica. Wszystko dla młodzieży. - Aby w tym duchu, bł. ks. Jerzego, kształtować młodzież, kształtować Polaków, pokazywać wielkich Polaków – mówi ks. dr Paweł Nowogórski z Centrum Edukacji Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Centrum ma zostać oddane do użytku w 30 rocznice porwania i śmierci ks. Jerzego. Jego budowa w 80 proc. finansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego.
 
 
 
...
 
źródło: TVP Bydgoszcz