• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Zaklęte rewiry”

12:58, 17.04.2018
„Zaklęte rewiry”

fot. „Zaklęte rewiry”
fot. „Zaklęte rewiry”

Podziel się:   Więcej
Ekranizacja głośnej przed wojną powieści "Zaklęte rewiry" Tadeusza Kurtyka, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Autor na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, które posiadł terminując przez kilka lat jako kelner w krakowskim Grand Hotelu, przedstawił "od kuchni" wielką restaurację z lat trzydziestych. 
Po raz pierwszy książka wydana została w roku 1936, później doczekała się kilku wznowień. Reżyser Janusz Majewski, autor filmów "Zazdrość i medycyna", "Sublokatorka", znalazł w tej interesującej powieści idealny materiał do filmowej adaptacji.


Początek lat 30 -tych. Kilkunastoletni Roman Boryczko zostaje przyjęty jako pomywacz do restauracji wielkiego hotelu "Pacyfik". Mieszka w obskurnej klitce z chłopcem z bufetu. Frycem. Bystry i chętny, szybko zdobywa sympatię i awansuje - dzięki Frycowi - do bufetu. Obaj chłopcy uczą się do egzaminu kelnerskiego. Romkowi podoba się jedna z pracujących w restauracji dziewcząt, Zośka, ale właściciel hotelu stary Pancer, wyrzuca ją za jakieś przewinienie. Chłopca natomiast prześladuje brutalny i złośliwy kelner Fornalski. Także kierownik restauracji Albin, bratanek Pancera wystawia często Romka na ciężkie próby. Któregoś dnia daje mu szansę awansu na pikolaka, ale kosztem Fryca, któremu Romek zawdzięcza miejsce w bufecie. Chłopiec daje się skusić, gorzko przeżywając ten "sukces". Jako pikolak podlega Romek Fornalskiemu, który nie szczędzi mu razów i złośliwości. Z czasem cierpliwość chłopca wyczerpuje się - wykorzystując sposób wskazany przez jednego z kolegów, Henka, wybija w kasie "ślepy" kwit na 50 złotych: Fornalski musi zapłacić za swą brutalność. Za sprawcę uznaje Henka, toteż Romek przyznaje się i obaj zostają pobici. Któregoś dnia kelner Synajski, poślizgnąwszy się na upuszczonej przez Fornalskiego cytrynie, łamie kręgosłup i umiera. Romek zdobywa się na odwagę i wypomina Fornalskiemu, że nie pozwolił Frycowi podnieść cytryny. 



Reżyser: Janusz Majewski
Scenariusz: Pawel Hajny
Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz