• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Miecz prawdy” w Jedynce.

10:16, 02.09.2009
„Miecz prawdy” w Jedynce. Zrealizowana z rozmachem, w malowniczych plenerach Nowej Zelandii, ale i z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych, adaptacja popularnego cyklu powieści fantasy „Miecz prawdy” amerykańskiego pisarza Terry’ego Goodkinda. Przetłumaczony na 20 języków cykl ukazał się także w Polsce, gdzie znalazł liczne grono wiernych fanów. Żywa, pełna dynamicznych zwrotów akcja, wyraziści bohaterowie, elementy magii i baśni zapewne sprawią, że i telewizyjna wersja „Miecza prawdy” przypadnie do gustu wielu widzom.

Zrealizowana z rozmachem, w malowniczych plenerach Nowej Zelandii, ale i z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych, adaptacja popularnego cyklu powieści fantasy „Miecz prawdy” amerykańskiego pisarza Terry’ego Goodkinda. Przetłumaczony na 20 języków cykl ukazał się także w Polsce, gdzie znalazł liczne grono wiernych fanów. Żywa, pełna dynamicznych zwrotów akcja, wyraziści bohaterowie, elementy magii i baśni zapewne sprawią, że i telewizyjna wersja „Miecza prawdy” przypadnie do gustu wielu widzom.

Kadr z serialu „Miecz prawdy”
Kadr z serialu „Miecz prawdy”

Podziel się:   Więcej
Lord Darken Rahl, uosobienie zła, pragnie zawładnąć krainą Midlandów i zniszczyć ludzkość. Zgodnie z przepowiednią, powstrzymać go może tylko Poszukiwacz, człowiek, którego przeznaczeniem jest pokonać Rahla. Jednak od tysiąca lat taki ktoś się nie pojawił. Ale pewnego dnia niedostępną dla zwykłych śmiertelników Granicę między pełnymi czarów Midlandami i wolną od magii, spokojną krainą Westlandu przekracza Kahlan Amnell, ostatnia ze Spowiedniczek - członkiń starożytnego zakonu kobiet, które poprzysięgły stać na straży prawdy. Obdarzona magiczną mocą Kahlan ucieka przez ludźmi Darkena Rahla, którzy podczas pościgu zabili już jej siostrę Dennee. Kahlan chroni się po drugiej stronie Granicy. Niestety, dowodzeni przez zaciekłego Ranssyna Fane’a, oficera D’Harańskiej armii, rycerze Rahla również wdzierają się do Westlandów, kontynuując pościg za Spowiedniczką. W obronie ściganej kobiety staje Richard Cypher, który wiódł dotąd szczęśliwy, prosty żywot leśnego drwala. Wspólnymi siłami oboje pokonują napastników, a Ranssyn Fane spada z wysokiej skały w przepaść. Kahlan rusza w dalszą drogę, a Richard wraca do domu i z przejęciem opowiada ojcu o tym, co się wydarzyło. George Cypher z trwogą przyjmuje jego słowa. Przeczuwając śmiertelne niebezpieczeństwo grożące synowi, wysyła go do mieszkającego w lesie czarodzieja Zeddikusa Zu’l Zorandera zwanego też Zeddem. Tam Richard ponownie spotyka Spowiedniczkę, która również pragnęła odnaleźć Zedda. Okazuje się bowiem, że tylko on może jej wskazać miejsce pobytu Poszukiwacza, któremu Kahlan ma przekazać niezwykłą książkę - Księgę Opisania Mroków. Księga zawiera tajemnice potężnej magii i przez tysiące lat spoczywała w Twierdzy Czarodziei w Aydindril. Ale niedawno przybyła tam po nią armia Darkena Rahla, gdyż tylko z pomocą tej księgi Rahl może opanować świat i uczynić wszystkich ludzi swoimi niewolnikami. Księga jest również potrzebna Poszukiwaczowi do tego, by pokonać Rahla.
Ku zaskoczeniu Spowiedniczki, Zedd oznajmia jej, że owym Poszukiwaczem jest potraktowany przez nią lekceważąco Richard. Nie mniej zdziwiony chłopak początkowo nie chce o tym słyszeć, pragnie wrócić do dawnego życia. Nie da się jednak oszukać przeznaczenia. Zedd wyjaśnia Richardowi tajemnicę jego pochodzenia, wręcza Księgę Opisania Mroków i czarodziejski Miecz prawdy, którym ma on zabić Darkena Rahla. Chłopak postanawia ostrzec ukochanego ojca, że jemu także grozi niebezpieczeństwo. Znajduje go umierającego: George wyjaśnia mu, że Ranssyn Fane wrócił. Wkrótce Richard sam się o tym przekonuje: Ranssyn rani go w pojedynku i zabiera mu bezcenną księgę. Richard, Spowiedniczka i czarodziej Zedd muszą go zatrzymać, zanim przekroczy on Granicę i wróci do Midlandów.

„Miecz prawdy” ( Legend Of The Seeker)
Serial fantasy, USA 2008, 22 odcinki USA 2008
Reżyseria: Mark Beesley
Scenariusz na podstawie książki Terry’ego Goodkinda: Kenneth Biller, Terry Goodkind, John Shiban, Stephen Tolkin
Obsada: Craig Horner, Bridget Regan, Bruce Spence, Craig Parker, Andrew Robertt, Jeffrey Thomas, David de Lautour i inni

Emisja: niedziela, godz.15.05