• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

15. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy”

15:44, 26.04.2013
15. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” Tegoroczny Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 5 maja 2013. Po raz kolejny zbudowany zostanie polsko-czeski most filmowy, a miłośnicy dobrego kina z całej Polski przeżyją niezwykły weekend majowy. Filmy, koncerty, kino plenerowe, spotkania z niezwykłymi twórcami wypełnią program po brzegi.

Tegoroczny Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 5 maja 2013. Po raz kolejny zbudowany zostanie polsko-czeski most filmowy, a miłośnicy dobrego kina z całej Polski przeżyją niezwykły weekend majowy. Filmy, koncerty, kino plenerowe, spotkania z niezwykłymi twórcami wypełnią program po brzegi.

15. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” (fot. mat. prasowe)
15. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” (fot. mat. prasowe)

Podziel się:   Więcej
W programie jak zawsze przegląd najnowszych czeskich, polskich i słowackich produkcji. Wśród retrospektyw znajdzie się twórczość słowackiego klasyka Petera Solana, a także przegląd dzieł niezwykłej postaci polskiego teatru i filmu, Jerzego Stuhra – przypomniane zostaną filmy z jego udziałem jak Wodzirej Feliksa Falka i w jego reżyserii, np. Spis cudzołożnic. Nie pierwszy raz na Kinie na Granicy odbędzie się „rodzinna” retrospektywa. Tym razem - Miroslav Ondříček znakomity autor zdjęć filmowych i jego syn David Ondříček producent i reżyser, który według scenariusza Petra Zelenki zrealizował kultowych „Samotnych”, a ostatnio czeskiego kandydata do Oscara, „W cieniu”.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją festiwalu zaprezentowany zostanie także przegląd kina gatunkowego – tym razem będą to filmy muzyczne i musicale. Zachęcamy do zobaczenia, w jaki sposób twórcy z Czech, Polski i Słowacji na przestrzeni lat rozwiewali szarość ekranowego i codziennego życia piosenką i tańcem. Kolejny cykl to prawdziwy temat-rzeka, a dokładniej to temat: rzeka. Tym razem uczestnicy przyjrzą się bliżej rzekom, które same są głównymi bohaterami obrazów, lub przynajmniej stanowią ważne tło dla wydarzeń.

W 2011 roku zainaugurowany został nowy cykl „Granice i mury świata”, poświęcony filmowym obrazom relacji Romowie-biali. Tym razem będzie się można przyjrzeć relacji Izrael/Palestyna i dzięki filmom takim jak „Fatenah” Ahmada Habasha wybrać się pod „mur bezpieczeństwa” dzielący Izraelczyków i Palestyńczyków.

W ramach obchodów 25-lecia Studia Filmowego Kalejdoskop będzie można zobaczyć wybór niezwykłych dokumentów. Zbigniew Domagalski, Janusz Skałkowski, Wojciech Szczudło i Piotr Śliwiński powołali do życia Kalejdoskop w maju 1988 roku i od tamtej pory trzymają się razem i wciąż produkują filmy.

W tym roku zaplanowane zostały również specjalnie dla mieszkańców Cieszyna bezpłatne seanse filmowe na Wzgórzu Zamkowym. Na seanse pod gołym niebem zapraszamy co wieczór od 1 do 4 maja.

Jak co roku zapraszamy wieczorami do klubu festiwalowego na Zamku! Zagrają:

30.04. Toxique - to popularny projekt, znany z kompleksowego połączenia muzycznej perfekcji z ilustracyjnym show plastycznym. 01.05. PzH - kapela, której koncert w Koszycach należał - zdaniem dziennika „SME” - do grupy dziesięciu wydarzeń, które miały największy wpływ na życie kulturalne na Słowacji w 2010 roku.

02.05. R.U.T.A. - twórczość zespołu opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Do ich wykonania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka.

03.05. Korben Dallas - grupa założona przez piosenkarza i gitarzystę Juraja Benetina i gitarzystę basowego Lukáš Fila po rozpadzie grupy „Appendix”.

04.05. Floex - autor soundtracku do gry „Machinarium”, łączy style takie jak nu-jazz, muzyka elektroniczna czy współczesna muzyka poważna.

Uwaga! W tym roku siedzibę zmieniło biuro festiwalowe, które mieści się teraz w budynku Euroregionu Śląska Cieszyńskiego (Hlavní 1A, 737 01 Český Těšín), który znajduje się vis-à-vis Kawiarni AVION/NOIVA, tuż za/przed mostem na Olzie, tym pod Wzgórzem Zamkowym.

Od 29 kwietnia 2013 roku w kasach Teatru im. Adama Mickiewicza oraz Kin Central i Piast będzie można również kupić akredytacje (już bez „pakietu startowego”), karnety 3- i 1-dniowe oraz bilety na poszczególne seanse filmowe.