• Wersja do druku
  • -AA+A

Cykl „Od świtu do zmierzchu” od 18 do 22 lutego w TVP2

10:59, 28.06.2012

W kolejnych odcinkach cyklu zaprezentowany zostanie obraz pięciu światowych stolic: Pekinu, Kijowa, Tokio, Moskwy, Mińska. Studenci szkół filmowych z tych wymienionych stolic sfilmowali dokumentalne obrazy swoich miast. Obrazy inne, niż te, które na co dzień widzimy w telewizji.

Kadr z filmu „Mińsk” (fot. mat. prasowe)
Kadr z filmu „Mińsk” (fot. mat. prasowe)

Podziel się:   Więcej

Świat „Od świtu do zmierzchu”

Codziennie w telewizyjnych przekazach widzimy obraz świata: wojny, trzęsienia ziemi, polityczne demonstracje, mecze piłkarskie, notowania giełdowe, pokazy mody. Każde ważne wydarzenie dociera do nas z dowolnego miejsca i na bieżąco. Ale czy to jest cała prawda o naszym świecie, czy tylko jej powierzchowne odbicie? Czy uśmiech handlarza na targu rybnym w Pekinie albo zamyślone spojrzenie żebraka w moskiewskim metrze nie powie nam więcej o dzisiejszym świecie, o jego kondycji? Do współpracy przy cyklu „Świat od świtu do zmierzchu” zostali zaproszeni wybitni polscy dokumentaliści, twórcy i krytycy filmowi: Marcel Łoziński, Jacek Bławut, Vitę Żelakeviciute, Paweł Łoziński, Jacek Petrycki, Rafał Listopad i Mateusz Werner.


03.07 Świat od świtu do zmierzchu – Pekin

Naszą znajomą w Pekinie jest starsza, schorowana kobieta, właścicielka trójkołowej taksówki, przez cały dzień rozwożąca swoich klientów po tym wielkim mieście. Żyje z mężem w skromnym mieszkaniu, w biednej okolicy, ale jak twierdzi „czuje się spełniona”: jest głową rodziny, wychowała dzieci, a kilka lat temu partia podarowała jej, motocykl! Opowiadając o swym życiu z nostalgią wraca do dawnych rewolucyjnych czasów, kiedy pieniądze nie miały takiej władzy nad ludźmi jak dzisiaj. My zaś oglądamy Pekin z czasów politycznego i gospodarczego przełomu. Zmiana warty na Placu Tiananmen dokonuje się pod wielkim portretem Mao, ale tłum obserwujący tę uroczystość przypomina raczej beztroskich turystów, fotografujących egzotyczny relikt przeszłości. Na lekcji wychowania obywatelskiego uczniowie dyskutują nad wyborem najlepszej filozofii politycznej - spierają się o różnice między konfucjanizmem, buddyzmem i taoizmem. Z drugiej strony, podczas spaceru przez miasto natykamy się na grupę przechodniów z entuzjazmem śpiewającą pieśni z czasów komunizmu wojennego. Śpiewają o krwawej rozprawie z wrogami rewolucji, stojąc pod wielkim gmachem komercyjnego banku... Tych paradoksów jest w filmie więcej i tworzą one ciekawy, migotliwy obraz, daleki od jednoznaczności.

04.07 Świat od świtu do zmierzchu – Kijów

Słoneczne letnie popołudnie. Na pokład spacerowego stateczku wchodzi grupa mieszkańców Kijowa spragnionych świeżego powietrza, słonecznej kąpieli i pięknych widoków. Są młodzi: studenci, nowożeńcy, są też starsi: weterani wojenni, emeryci. Pochodzą z rozmaitych środowisk. Nie zabrakło też turystów, którzy w Kijowie znaleźli się przejazdem. Łączy ich wspólny cel - wycieczka po rzece. Tych kilka godzin rejsu po Dnieprze spędzą ze sobą razem dobierając jednocześnie spontanicznie towarzystwo, rozmawiając o swych marzeniach, sensie życia, Bogu, miłości i pieniądzach, dyskutując o dawnej i najnowszej historii, i flirtując. Bywa wesoło, zalotnie, czasem poważnie i refleksyjnie. Te spotkania i rozmowy, zaskakujące swą otwartością i swobodą, odsłaniają twarz dzisiejszej Ukrainy.
 
 
 
...
 
05.07 Świat od świtu do zmierzchu – Tokio

W tym filmie świt jest rzeczywiście przebudzeniem miasta. Ludzie wstają z łóżek i my chcemy patrzeć - jak śpią Japończycy? Potem poranna gimnastyka na ulicach i skwerach - tłumy przechodniów robią skłony, wymachy, podskoki. Zwyczajny obrazek, choć nagle w grupie ćwiczących pojawiają się nadzy zapaśnicy sumo. Olbrzymi. Dobroduszni. Ćwiczący razem z dziećmi i staruszkami. Właśnie ta podwójność obrazów jest najciekawsza. Pod cierpliwym spojrzeniem kamery zwykłe sytuacje, jak seans portretowy, wizyta w sklepie mięsnym czy w gabinecie wróża - objawiają swoje drugie, zagadkowe znaczenie. Gdzieś między kadrami, kryje się inność, odrębność i niedostępność tego świata, mimo dobrze znanych, czasem nawet zbanalizowanych konturów. Fragmenty filmu, w których pojawia się wątek zbiorowej pamięci, dotyczącej horroru wojny światowej czy niedawnej katastrofy w Fukushimie - stanowią silny kontrapunkt dla zwykłych, rodzajowych scenek tokijskiej codzienności.

06.07 Świat od świtu do zmierzchu – Moskwa

Kilkanaście barwnych kamyków składa się na tę mozaikę z życia wielkiej metropolii, stolicy współczesnej Rosji. Na pierwszy rzut oka różnią się bardzo między sobą, tak jak różnią się światy prawosławnego mnicha, żołnierzy poborowych, samotnej emerytki, rodziny afgańskich imigrantów, strażniczki w metrze czy psychologa z telefonu zaufania. Każde z nich wrzucone zostało w inną przestrzeń, u każdego inaczej płynie czas i różnią się ich relacje z otaczającymi ludźmi. A jednak te mikrozbliżenia układają sie w pewien czytelny wzór. Powtarzają sie niektóre motywy, rekwizyty, sytuacje. Powracają niektóre słowa. Młodzi filmowcy z moskiewskich Wyższych Kursów Reżyserii stworzyli zbiorowy autoportret o niespodziewanie konsekwentnym kolorycie.

09.07 Świat od świtu do zmierzchu – Mińsk

Grupka młodych chłopaków ubranych w sportowe bluzy biegnie przez miasto traktując każdy murek, schody, ławkę w parku, a nawet pomnik jak naturalne przeszkody do pokonania przeskokiem, przerzutem lub saltem. Parkour w Mińsku, stolicy Białorusi? Czemu nie? Kamera przyjmuje ten punkt widzenia zderzając się w locie ze zmianą warty przed pomnikiem Zwycięstwa, przechodniami w przejściach podziemnych i bywalcami miejskich deptaków. Czasem jednak zwalnia tempa zaglądając do taksówki, sali wykładowej, laboratorium czy na lekcję fortepianu. W każdym z tych miejsc czeka na nas bohater, o którym trudno później zapomnieć, który zostawia znaczący ślad w dalszym biegu opowieści. Te portrety wyraziste i pełne kontrastów na chwilę uchylają przed nami kurtynę, która wciąż zakrywa życie na Białorusi i czyni zeń egzotyczną zagadkę.

3 lipca godzina 23:35 w paśmie Świat bez fikcji; 4 lipca godzina 16:25 w paśmie Świat bez tajemnic; 5 lipca godzina 16:25 w paśmie Świat bez tajemnic; 6 lipca godzina 16:25 w paśmie Świat bez tajemnic; 9 lipca godzina 16:35 w paśmie Świat bez tajemnic.

na youtubie