• Wersja do druku
  • -AA+A

„Nowy Sen – Krzysztof Warlikowski” 24 lutego w TVP2

10:54, 31.01.2013

W lutym telewizyjna Dwójka wyemituje dokumentalny obraz w reżyserii Marcina Latałły pod tytułem „Nowy Sen – Krzysztof Warlikowski”. Film jest próbą sportretowania jednego z najważniejszych polskich dramaturgów początku XXI wieku, którego teatr jest dziś marką rozpoznawalną na całym świecie.

„Nowy Sen – Krzysztof Warlikowski” 24 lutego w TVP2 (fot. materiały promocyjne)
„Nowy Sen – Krzysztof Warlikowski” 24 lutego w TVP2 (fot. materiały promocyjne)

Podziel się:   Więcej

Wiele o Krzysztofie Warlikowskim już powiedziano, wiele też napisano. Zarówno krytycy teatralni, prasa, widzowie jego sztuk, ale też grający w nich aktorzy nierzadko zadają sobie pytanie kim naprawdę jest autor głośnych: „Aniołów w Ameryce”, „(A)Pollonii”, „Tramwaju” czy ostatnio „Opowieści Afrykańskich” – geniuszem, prowokatorem, wizjonerem, a może jedynie zmyślnym kuglarzem? Ludzie ciągle nie wiedzą, jak go ugryźć? Nie wiedzą, co nam może dać, co jeszcze pokazać, jaka jest o nim prawda... – zdradza Magdalena Cielecka.

Krzysztof Warlikowski bez wątpienia pozostaje jednym z najbardziej intrygujących i fascynujących artystów końca i początku minionego oraz obecnego stulecia. Jego sztuki, na początku skandalizujące w odbiorze, zawsze śmiałe i bezkompromisowe, ale przede wszystkim wymagające od widza emocjonalnego i intelektualnego zaangażowania, stały się dziś pozycjami wręcz kultowymi, a nawet pożądanymi wśród teatralnej widowni. On ma wyznawców, to już jest kościół Krzysztofa Warlikowskiego – mówi w „Nowym Śnie” Adam Ferency.

Teatr Warlikowskiego to niemal zawsze głębokie i osobiste przeżycie, prawdziwe katharsis. Tego reżysera nie interesuje dobrze „skrojona” sztuka, tylko „rozdrapywanie ran”, co sam w filmie Latałły kilkakrotnie powtarza. „Nowy Sen” przybliża widzowi tego intrygującego, palącego papierosa za papierosem artystę, który nie lubi etykiet, który swoimi sztukami mówi o inności, rozlicza się z przeszłością, który chociażby poprzez kompilacją antycznych tekstów potrafi powiedzieć prawdę o współczesnym świecie i dzisiejszej naturze człowieka. W jego realizacjach ważną rolę, obok treści, odgrywa również forma. Trwające ponad cztery godziny sztuki, to niemal norma, a na scenie nigdy nie jest nudno czy banalnie. Spektakl często uzupełniają wideo instalacje czy akompaniament zespołu muzycznego. Natomiast aktorzy dokonują na sobie szczególnej wiwisekcji, by w pełni oddać treść i przekaz napisanych przez Warlikowskiego słów. Nie jest to nic przyjemnego, to naprawdę bolesny proces – mówi Maciej Stuhr. On sprawia, że musimy się zaangażować w te postacie całymi sobą – dodaje Magdalena Cielecka.

W niedzielę, 24 lutego, o godz. 23.20, telewizyjna Dwójka pokaże niecodzienny, oczekiwany film o człowieku, który już stał się ikoną współczesnego teatru i razem z Krystianem Lupą czy Grzegorzem Jarzyną pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich nazwisk na świecie. Obok samego bohatera z Latałło rozmawiają przed kamerą także stali współpracownicy Warlikowskiego, w tym Jacek Poniedziałek, Maciej Stuhr, Stanisława Celińska, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Danuta Stenka czy Andrzej Chyra. To zaskakujący i szczery film ukazujący wyjątkowego twórcę, od 2008 roku dyrektora artystycznego Nowego Teatru w Warszawie, który żyje sztuką i poprzez nią komunikuje się ze światem. Warlikowski, delikatny, wrażliwy i subtelny, sprawia wrażenie kogoś chowającego w sobie jakąś tajemnicę, może ból, może sprzeciw? Wnikliwy obraz Marcina Latałły ze szczególną wrażliwością portretuje człowieka cały czas poszukującego, kiedyś miejsca do życia i tworzenia, dziś nieustanie treści oraz prawdy.

Swoją miłością, uległością i pokorą Krzysio zdobywa nasze serca. My go po prostu kochamy i jesteśmy w stanie zrobić dla niego wszystko – Stanisława Celińska.

 
 
 
...
 
„Nowy Sen – Krzysztof Warlikowski” – film dokumentalny 2013 scenariusz i reżyseria: Marcin Latałło
zdjęcia: Łukasz Gutt, Andrzej Wojciechowski
dźwięk: Jarosław Bajdowski, Dominik Pawliszewski
montaż: Svitlana Topor
mix: Radosław Ochnio
muzyka: Paweł Mykietyn
koprodukcja: Camera Obscura, TVP S.A., Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
czas: 52 minuty

na youtubie