• Wersja do druku
  • -AA+A

Militaria w Rembertowie

13:34, 18.10.2013
Militaria w Rembertowie Akademia Obrony Narodowej stworzyła park militarny w Rembertowie. Na obszarze 70 hektarów Akademii Obrony Narodowej zostało ustawionych 38 eksponatów, m.in. czołgi, działa i samoloty. Pomiędzy nimi powstała też ścieżka edukacyjna.

Akademia Obrony Narodowej stworzyła park militarny w Rembertowie. Na obszarze 70 hektarów Akademii Obrony Narodowej zostało ustawionych 38 eksponatów, m.in. czołgi, działa i samoloty. Pomiędzy nimi powstała też ścieżka edukacyjna.


Podziel się:   Więcej
Część eksponatów została wypożyczona z Muzeum Wojska Polskiego, inne wycofane z eksploatacji przekazały uczelni jednostki wojskowe. Zanim trafiły do parku, zostały wyremontowane i pomalowane przez wolontariuszy i pracowników uczelni. W przypadku egzemplarzy historycznych odbywało się to pod nadzorem konserwatora. Inicjatorem utworzenia parku jest rektor uczelni gen. dyw. dr. hab. Bogusław Pacek.

Do najciekawszych obiektów militarnych ustawionych na terenie campusu należą m.in. czołg T-34, haubica kal. 122 mm z 1938 r., śmigłowiec Mi-2 oraz wyrzutnia pocisków rakietowych BM-21. Wszystkich obiektów można dotknąć, a do niektórych także wejść. Można to zrobić podczas imprez organizowanych na uczelni oraz lekcji muzealnych.

W pobliżu czołgów i samolotów zostały ustawione ławki do siedzenia i stoliki, obok nich została też poprowadzona ścieżka edukacyjna. Przy każdym obiekcie została umieszczona tabliczka informująca o eksponacie, a także wojnach i konfliktach zbrojnych, w których był wykorzystywany. W przyszłości każdy obiekt będzie także oświetlony. Jak informuje Magdalena Rochnowska, rzecznik uczelni, wkrótce zostanie też wytyczona ścieżka biegowa. Jak zapowiadają władze uczelni „Park Militarny Rembertów” będzie się rozrastał i pojawią się tam kolejne obiekty.