• Wersja do druku
  • -AA+A

Szansa dla tysięcy Polaków?

18:17, 24.04.2011
Szansa dla tysięcy Polaków? Dokładnie za tydzień polscy pracownicy będą mogli bez ograniczeń podejmować pracę w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Może to być szansa dla wielu Polaków, zwłaszcza młodych, którzy na rodzimym rynku nie mogą znaleźć dla siebie odpowiedniego zatrudnienia.

Dokładnie za tydzień polscy pracownicy będą mogli bez ograniczeń podejmować pracę w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Może to być szansa dla wielu Polaków, zwłaszcza młodych, którzy na rodzimym rynku nie mogą znaleźć dla siebie odpowiedniego zatrudnienia.

Szacuje się, że do pracy w Niemczech może wyjechać 300-400 tysięcy Polaków/fot.sxc.hu
Szacuje się, że do pracy w Niemczech może wyjechać 300-400 tysięcy Polaków/fot.sxc.hu

Podziel się:   Więcej
Według Marka Kłoczko, sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarczej, otwarcie nowych rynków pracy jest jednocześnie dużym wyzwaniem dla naszej gospodarki, osłabi bowiem rynek pracy w Polsce - szczególnie w województwach zachodnich. Miejscowi przedsiębiorcy mogą mieć kłopoty z pozyskaniem ludzi do pracy. Zdaniem ekonomisty fakt ten wywoła presję na zwiększanie płacy w Polsce. Z jednej strony jest to korzystne, ze względu na konieczność dochodzenia do standardów europejskich, z drugiej zaś spowoduje zwiększenie kosztów pracy.

Szacuje się, że do pracy w Niemczech może wyjechać 300-400 tysięcy Polaków. Największe szanse na zatrudnienie w Niemczech mają osoby z wykształceniem technicznym - elektrycy, mechanicy, inżynierowie budowlani. Poszukiwani są też informatycy, lekarze i personel medyczny a także pracownicy branży hotelarskiej.

Według Marka Kłoczko rząd powinien jak najszybciej przyjąć projekt polityki imigracyjnej. Dodał, że nie można zakładać, iż Polska z jednej strony będzie otwarta na eksport swojej siły roboczej, z drugiej zaś będą liczne utrudnienia i bariery dla przyjazdów do nas fachowców z innych krajów. Tylko taka zdrowa wymiana będzie służyła rozwojowi gospodarczemu - zaznaczył Kłoczko i wyraził nadzieję, że tak będzie.

Informacyjna Agencja Radiowa