Strona główna » Warszawa » Magazyny » Mój pies i inne zwierzaki

informacja bieżąca 1

informacja bieżąca 1

Martyna Rux

Dziennikarka, wydawca TKW Godziny Szczytu i Kuriera Warszawy i Mazowsza.

Urodzona i wychowana w Śródmieściu Warszawy. Absolwentka LO im. Tadeusza Czackiego i wydziału Zootechnicznego SGGW w W-wie, specjalność genetyka.

Zgodnie z wykształconą profesją - tuż po studiach szlify dziennikarskie zdobywała w redakcji tygodnika PLON, gdzie dość szybko awansowała na szefa działu zoologicznego. Potem były artykuły w Gospodyni, Życiu Warszawy, Kobiecie i Stylu no i oczywiście w Moim Psie.

Współpracę z WOT-em (teraz TVP Warszawa) rozpoczęła w 93 roku, kiedy z Joanną Łańcucka przygotowywała felietony do TKW o Poranku. W lutym 1994 roku odbył się wielki debiut - redaktor Rux zrealizowała swój pierwszy samodzielny temat do głównego wydania TKW - wydawcą był Krzysztof Cołoszyński - temat: złodzieje sklepowi. Felieton długości minuty przygotowywała cały dzień! (dziś zajmuje jej to kilka godzin). A potem jakoś poszło - najpierw poranny TKW, potem główne wydanie TKW, od czerwca 1994 także autorski program o zwierzętach.

Kilka lat temu razem z Edytą Mikołajczyk i TKW prowadziły akcję zbierania funduszy na nową siedzibę Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci - no i udało się! A obie panie zostałyśmy matkami chrzestnymi tej zacnej instytucji. Oprócz tego za akcję "Szpitale przyjazne dziecku" - prowadzoną przez TKW i Unicef nagrodzono je honorowym członkowstwem UNICEF-u.

A jeśli chodzi o zwierzaki - to tu najwięcej się działo - z kamerą towarzyszyła warszawskim ornitologom w wyprawie do Norwegii, śledziła sukcesy polskich zawodników na Mistrzostwach Europy i Świata w Psich Zaprzęgach (mamy nawet dwóch mistrzów swiata - w tym Andrzej Wilczopolski z Warszawy). Razem z pracownikami warszawskiego ZOO przywiozła dwa słonie z Tel Aviwu i trzy słonice z RPA.

Obecnie Martyna Rux jest wydawcą porannego wydania TKW i wieczornego Kuriera Warszawy i Mazowsza i warszawskich koordynatorem Telekuriera. No i oczywiście cały czas zajmuje się sprawami czworonogów w programie "Mój Pies i inne zwierzaki".
TVP Warszawa otrzymała tytuł „Kociarza Roku 2008”

TVP Warszawa otrzymała zaszczytny tytuł Kociarza Roku 2008 w kategorii Media za program „Mój pies i inne zwierzaki”, podczas uroczystej gali z okazji Światowego Dnia Kota. Tak zadecydowali internauci, przyznając najwięcej głosów w tej kategorii programowi „Mój pies i inne zwierzaki”. Statuetkę Kociarza Roku 2008 odebrała autorka programu, redaktor Martyna Rux, której zaangażowanie i miłość do zwierząt przekładają się na charakter tego programu.

Chociaż Światowy Dzień Kota przypada 17 lutego, to w tym roku dwudniowe obchody miały miejsce podczas poprzedzającego je weekendu. W ramach tego święta, które zakończyła uroczysta gala wręczenia tytułów Kociarza Roku w trzech kategoriach (Media, Instytucja i Osoba) w stołecznym Hotelu Gromada odbyły się m.in.: wystawa kocich piękności i licytacja, których celem było zebranie funduszy na bezdomne zwierzaki ze schroniska na Paluchu.

Program „Mój pies i inne zwierzaki” i jego autorka Martyna Rux od lat troszczą się o bezdomne zwierzęta współpracując z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami i innymi organizacjami pomagającymi czworonogom. Bo szczęście i zdrowie każdego zwierzaka jest celem programu i tworzącego go zespołu pasjonatów.

W cotygodniowych wydaniach magazynu przyjaciół zwierzaków "Mój Pies i inne zwierzaki", prowadzący, Grzegorz Szponder, przybliża widzom TVP Warszawa tajemnice życia ogrodów zoologicznych w Warszawie i w Płocku. Prezentuje ich egzotycznych mieszkańców, mówi o tym co jedzą, kogo lubią i jak spędzają czas. Również właściciel każdego zwierzaka, od tych najpopularniejszych po najbardziej egzotyczne, dowie się jak dbać i troszczyć się o swojego pupila.

„Przyjaciel Zwierząt” dla Martyny Rux

Martyna Rux została już po raz drugi laureatką nagrody „Przyjaciel Zwierząt”, która jest przyznawana przez OTOZ Animals i Straż dla Zwierząt wszystkim dziennikarzom za podejmowanie tematów związanych z opieką nad zwierzętami i poprawą ich losu. Nagrodę otrzymał również program „Mój pies i inne zwierzaki”.

Polecamy