• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Czy Wikipedia jest dziedzictwem kulturowym?

17:50, 27.05.2011
Czy Wikipedia jest dziedzictwem kulturowym? Wikipedia, czyli internetowa encyklopedia, rozpoczęła starania o uzyskanie statusu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy jest ona takim samym dziedzictwem, jak piramidy w Gizie czy kamienny krąg Stonehenge?

Wikipedia, czyli internetowa encyklopedia, rozpoczęła starania o uzyskanie statusu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy jest ona takim samym dziedzictwem, jak piramidy w Gizie czy kamienny krąg Stonehenge?

Według twórców portal dokonał rewolucji w dziedzinie informacji (fot. frontpagemag.com)
Według twórców portal dokonał rewolucji w dziedzinie informacji (fot. frontpagemag.com)

Podziel się:   Więcej
Organizacja non-profit działająca obok serwisu Wikipedia oficjalnie ogłosiła, że stara się o wpisanie popularnego serwisu na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. W uzasadnieniu napisano, że „jest arcydziełem geniuszu człowieka, a także uniwersalnych ludzkich wartości”.

Jeżeli ten plan się powiedzie, Wikipedia stałaby się pierwszą stroną internetową na prestiżowej liście, na której znajdują się takie cuda kultury, jak Stonehenge w Anglii, a nawet historyczne centrum Krakowa i Warszawy. Czy już niedługo obok nich na liście będzie wirtualna encyklopedia?

Rewolucyjny projekt

Wikipedia zmieniła nasze postrzeganie dostępu do informacji. Jest to najszybszy i najprostszy sposób na wyszukanie potrzebnego hasła – zajmuje znacznie mniej czasu niż korzystanie z tradycyjnych encyklopedii, podaje od razy potrzebne źródła i materiały graficzne.

Posiadając ponad 18 milionów haseł w 279 językach stanowi największą skarbnicę ludzkiej wiedzy w sieci. Jak przez te ostatnie kilka lat zmienił się sposób wyszukiwania informacji? Zbliżająca się 10 rocznica powstania portalu, jest dla twórców okazją do refleksji, ale również do pochwalenia się swoim dorobkiem.

Założyciel Wikipedii, Jimmy Wales, z prostego i nieskomplikowanego pomysłu, stworzył światową markę. Sam portal jest całkowicie bezpłatny, a utrzymuje się jedynie z subsydiów użytkowników. Dzisiaj cały projekt oprócz encyklopedii, obejmuje także strony informacyjne, wyszukiwarkę cytatów i obrazów. Wszystko skoncentrowane jest na twórczości i działalności samych użytkowników.

Sami twórcy nazywają swój projekt przełomem w dziedzinie wyszukiwania informacji, rewolucją internetową. – Zbyt często ludzie myślą o nas wyłącznie w zakresie technologii, podczas gdy Wikipedia to również zjawisko kulturowe i naukowe – powiedział Wales. Czy jednak zasługuje na to, by znajdować się na jednej liście z krzywą wieżą w Pizie?

Wikipedia obok piramid i Stonehenge


Wikipedia ma jednak duże szanse – serwis ma wsparcie swoich regionalnych oddziałów, a także wszystkich współpracujących organizacji. – Wikipedia jest gotowa do wstąpienia w szeregi Światowego Dziedzictwa. Jest ona dużym sukcesem w historii internetu – mówił Jimmy Wales. – Oczywiście, część tego, co staramy się zrobić, to propagowanie idei Wikipedii jako zjawiska kulturowego – powiedział dla „New York Times”.

Popularny portal od lat budzi skrajne emocje.Twórcy portalu, czyli tak naprawdę wszyscy internauci, z chęcią korzystają z usług wirtualnej encyklopedii, przyjmując jej treści jako wyrocznię w wielu sprawach. Krytykowana przez środowiska akademickie za wybiórczość informacji i brak wiarygodności, niekiedy nie jest w stanie zweryfikować wszystkich treści wpisywanych przez jej użytkowników.

Pozostają jeszcze kwestie techniczne – wniosek każdej strony musi być sponsorowany przez krajowy rząd. Dla twórców portalu nie jest to jednak żadna przeszkoda.

UNESCO wielokrotnie zachęcała, by postrzegać dorobek technologiczny jako „ważną wymianę ludzkich wartości w przestrzeni kulturowej na świecie”. Wikipedia tworzy pewnego rodzaju przestrzeń dla rozwoju ludzkiej wiedzy. Z pewnością jest świadectwem swojej epoki – może tak właśnie w przyszłości będziemy postrzegać światowe dziedzictwo?

oprac. pm (Telegraph.co.uk)