• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Darmowa encyklopedia dla całego świata

22:08, 14.01.2011
Darmowa encyklopedia dla całego świata Do 2015 r. Wikipedia chce dojść do miliarda użytkowników na świecie. Ta największa i najbardziej popularna encyklopedia internetowa, która w ostatnich latach stała się jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł informacji, właśnie obchodzi 10 urodziny. Miesięcznie odwiedza ją 400 mln osób i jest już piątym pod względem popularności portalem internetowym świata. 15 stycznia obchodzony jest Dzień Wikipedii.

Do 2015 r. Wikipedia chce dojść do miliarda użytkowników na świecie. Ta największa i najbardziej popularna encyklopedia internetowa, która w ostatnich latach stała się jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł informacji, właśnie obchodzi 10 urodziny. Miesięcznie odwiedza ją 400 mln osób i jest już piątym pod względem popularności portalem internetowym świata. 15 stycznia obchodzony jest Dzień Wikipedii.

Fot. pl.wikipedia.org
Fot. pl.wikipedia.org

Podziel się:   Więcej
Pierwsza, angielska wersja Wikipedii wystartowała 15 stycznia 2001 roku. Jej założycielem jest amerykański biznesmen Jimmy Walles. Obecnie Wikipedia jest dostępna w ponad 200 wersjach językowych i zawiera ok. 14 milionów haseł. Walles na tym nie zamierza jednak poprzestać. Chce rozszerzać liczbę użytkowników, a co za tym idzie haseł w tej witrynie.

Misja od pierwszego dnia

Jak chce to osiągnąć? Jak sam mówi, poprzez wykorzystanie nowych języków i dotarcie do nowych państw. W wywiadzie dla „Financial Timesa” z okazji urodzin Wikipedii powiedział: – Darmowa encyklopedia dla każdego obywatela naszej planety w jego własnym języku była naszą misją od pierwszego dnia. W tym roku portal zamierza otworzyć biuro w Indiach, a kolejnym celem będzie Brazylia.

44-letni Wales, który był kiedyś maklerem, twierdzi, że nie martwi się o przyszłość Wikipedii. – Myślenie o konkurencji nie leży w moim charakterze. Nie interesuje mnie, co robią inni – stwierdził. Podkreślił, że niezależność jest bardzo ważna dla neutralności portalu i dla wyobrażenia, jakie mają o nim ludzie.

W 2006 roku prestiżowy magazyn „Nature” przeprowadził badanie, którego celem była ocena wiarygodności haseł w Encyklopedii Britannica i Wikipedii. Okazało się, że na trzy błędy w Britannice przypadają tylko cztery w Wikipedii.

Co roku z okazji Dnia Wikipedii podejmowane są różnego typu inicjatywy. W 2008 r. w Poznaniu odbyło się spotkanie polskich Wikipedystów, a rok wcześniej wraz z serwisem deviantArt zorganizowano konkurs pod hasłem „Wyobraź sobie świat, w którym każdy będzie miał dostęp do wiedzy całego świata”. Również w tym roku w wielu miastach Polski odbędą się spotkania Wikipedystów, między innymi w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie i w Trójmieście.

Polska wersja

Polaka jest na czwartym miejscu pod względem zasobności w hasła w Wikipedii. W 2009 roku około 54 procent studentów polskich uczelni publicznych i ponad 70 procent studentów uczelni niepublicznych korzystało z portalu przy pisaniu prac licencjackich i magisterskich.

Polska wersja Wikipedii działa od 26 września 2001 r. Jej założycielami są Paweł Jochym, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN i Krzysztof Przemysław Jasiutowicz, lekarz internista, specjalista II stopnia z chorób wewnętrznych. Dziennie w polskiej Wikipedii przybywa 270 haseł, a kilkaset jest aktualnianych lub zmienianych.

Bez komercyjnej reklamy

12 i 13 stycznia 2001 r. zostały zarejestrowane domeny wikipedia.com i wikipedia.org. 13 stycznia domeny pojawiły się w sieci. 15 stycznia Wikipedia rozpoczęła działalność. Już w marcu powstały kolejne wersje językowe: francuska, niemiecka, katalońska i szwedzka. W 2003 roku liczba artykułów w angielskiej wersji przekroczyła 100 tysięcy, a w drugiej co do wielkości - niemieckiej - 10 tysięcy. Również wtedy zorganizowano pierwsze spotkanie Wikipedystów.

Sześć lat temu Wikipedia była najchętniej linkowanym portalem w internecie. W tym roku miał również miejsce pierwszy skandal, kiedy pod hasłem „John Seigenthaler” pojawiły się, niezauważone przez 4 miesiące, nieprawdziwe informacje. Incydent ten zapoczątkował dyskusję na temat formuły otwartości portalu. Pojawiły się różnego typu zabezpieczenia. W 2006 r. doszło do kolejnego skandalu - ujawniono, że członkowie Kongresu amerykańskiego dokonują zmian w swoich życiorysach.

O początku istnienia encyklopedii jej założyciel Jimmy Wales mówił, że Wikipedia nigdy nie będzie wyświetlać komercyjnych reklam. Do tej pory sytuacja nie uległa zmianie. Według ekspertów, encyklopedia warta jest około 5 miliardów dolarów. Mimo braku reklam portal znakomicie sobie radzi i się rozwija. Prawie połowa z 16 mln dolarów, które Wikipedia zgromadziła w zeszłym miesiącu, zostanie przeznaczona na inwestycje technologiczne, takie jak utworzenie drugiego banku danych w celu ułatwienia dostępu użytkownikom spoza USA i Europy.

Największa, angielska wersja encyklopedii składa się z ponad 3 i pół miliona haseł. Wersja niemiecka i francuska zawierają po około milion haseł, a polska – zajmując czwarte miejsce – ma ponad 760 tysięcy haseł.

(Źródło: PAP/IAR/iTVP)