• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Jahwe miał żonę

20:09, 23.03.2011
Jahwe miał żonę Biblijny Jahwe miał małżonkę, boginię Aszerę, której kult wywodzi się z czasów, kiedy Izraelici byli politeistami – o brytyjskich badaniach informuje serwis Discovery News.

Biblijny Jahwe miał małżonkę, boginię Aszerę, której kult wywodzi się z czasów, kiedy Izraelici byli politeistami – o brytyjskich badaniach informuje serwis Discovery News.

Aszera była czczona w Izraelu jako bogini płodności (fot. pl.wikipedia.org)
Aszera była czczona w Izraelu jako bogini płodności (fot. pl.wikipedia.org)

Podziel się:   Więcej
Aszera była potężną boginią czczoną w starożytności przez ludy południowych i wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, również przez Żydów. W 1967 r., w książce „Hebrajska bogini”, izraelski historyk Raphael Patai pisał, że religia żydowska zawierała pierwotnie elementy politeizmu, m.in. kult żeńskich bóstw i bogini płodności. Jego badania kontynuuje Francesca Stavrakopoulou z University of Exeter.

„Można Go znać pod imieniem Jahwe, Allaha czy też Boga, ale żydzi, muzułmanie czy chrześcijanie – ludzie wielkich religii wywodzących się od Abrahama – są zgodni: On jest tylko jeden” – opisuje Stavrakopoulou. – „Jest jedynym, powszechnym stwórcą, nie zaś bogiem pośród innych bogów. Tak przynajmniej wierzymy”.

Jak dodaje, po latach badań nad historią religii Izraela doszła jednak do wniosku, że Bóg miał małżonkę.

Stavrakopoulou opiera swoją teorię na analizie starożytnych tekstów, amuletów i figurek z kanaanejskiego miasta Ugarit. Wyłania się z nich obraz potężnej bogini płodności.

Związek Aszery z Jahwe poświadczony jest zarówno w Biblii, skąd bogini nie została całkowicie usunięta, jak i w inskrypcji datowanej na VIII w. p.n.e. z pustyni Synaj. W Księdze Królów mówi się, że oba bóstwa odbierały kult w Świątyni Jerozolimskiej. Znajdował się tam posąg Aszery, któremu ofiarowywano rytualne szaty.

„Z kolei inskrypcja jest prośbą o błogosławieństwo do »Jahwe i jego Aszerah«” – wyjaśnia badaczka. Jak dodaje, znaleziono też inne inskrypcje, które poświadczają, że oba bóstwa były boską parą.

Aszera wywodzi się z mitologii ugaryckiej. Była boginią wybrzeża morskiego i utożsamiano ją z planetą Wenus. Czczono ją jako matkę bogów, najpierw żonę boga Ela, później Baala i Jahwe. Przeszła także do mitologii hebrajskiej. Jej imię jest wymieniane w Biblii 49 razy. Biblijny król Izraela Salomon kazał zbudować ołtarz Aszery, a jedna z jego żon była wyznawczynią kultu bogini.

AA (PAP, wikipedia.org)