• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

James Cameron pracuje dla NASA

08:51, 02.04.2011
James Cameron pracuje dla NASA NASA straciła nadzieję na ukończenie na czas trójwymiarowej kamery dla marsjańskiego łazika Mars Rover. Kamera, w której budowę zaangażował się reżyser James Cameron, nie zostanie zainstalowana na marsjańskim robocie - poinformował magazyn „Computerworld”.

NASA straciła nadzieję na ukończenie na czas trójwymiarowej kamery dla marsjańskiego łazika Mars Rover. Kamera, w której budowę zaangażował się reżyser James Cameron, nie zostanie zainstalowana na marsjańskim robocie - poinformował magazyn „Computerworld”.

Tak będzie wygladał marsjański łazik Curiosity (fot. EPA/PAP)
Tak będzie wygladał marsjański łazik Curiosity (fot. EPA/PAP)

Podziel się:   Więcej
Kamera, która miała posiadać optyczny i cyfrowy zoom oraz zespół obiektywów trójwymiarowych, była gruntownie przebudowanym urządzeniem MastCam, które agencja NASA planowała zainstalować na marsjańskim łaziku Curiosity. Jej rozwojem zajmowała się firma Malin Space Science Systems z San Diego oraz zespół techników pod kierownictwem Jamesa Camerona.

– MastCam zainstalowany wraz z innymi instrumentami naukowymi na Curiosity umożliwiał osiągnięcie ambitnych celów badawczych misji. Przebudowa znacznie podnosi jego wartość jednak nie mamy tyle czasu, aby przeprowadzić wszystkie testy konieczne dla zastąpienia nową jednostką używanej dotąd kamery – oświadczył John Grotzinger, główny projektant naukowy Mars Science Laboratory, do którego wyposażenia należał Curiosity.

NASA jednak wcale nie rezygnuje z kamery 3D. Malin Space Science Systems i zespół Camerona mają nadal pracować nad kamerą trójwymiarową, która „na pewno będzie użyta w przyszłych misjach kosmicznych”. Firma z San Diego zdołała jednak zainstalować na Curiosity zamiast kamery 3D dwie nowoczesne małe kolorowe kamery wideo wysokiej rozdzielczości. Mają one fotografować obiekty marsjańskie w zbliżeniu oraz panoramy planety.

Curiosity jest robotem-łazikiem wielkości samochodu terenowego, wyposażonego w zestaw czujników elektrooptycznych, kamer, instrumentów chemicznych oraz radiometrycznych, narzędzi do pomiarów gleby i małe laboratorium. Ma służyć nie tylko do badania ewentualnych śladów życia na Marsie, ale także do przeprowadzenia niezbędnych pomiarów i uzyskania danych , koniecznych do zaplanowania następnej misji na Czerwoną Planetę – tym razem prawdopodobnie załogowej – poinformowała NASA. Łazik wraz z całym statkiem Mars Science Laboratory zostanie wystrzelony na Marsa w II połowie 2011 roku.

(mo/PAP)