• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Japonia zadrżała nie po raz pierwszy

12:59, 11.03.2011
Japonia zadrżała nie po raz pierwszy Dzisiejsze tsunami i trzęsienie ziemi o skali 8,8 w skali Richtera w Japonii to wydarzenie bezprecedensowe. Japońskie media podają, że to trzęsienie ziemi było najsilniejszym od 140 lat. Dla mieszkańców jest to niestety przykra rzeczywistość: w Japonii rejestruje się od 1 do 3 tys. wstrząsów rocznie.

Dzisiejsze tsunami i trzęsienie ziemi o skali 8,8 w skali Richtera w Japonii to wydarzenie bezprecedensowe. Japońskie media podają, że to trzęsienie ziemi było najsilniejszym od 140 lat. Dla mieszkańców jest to niestety przykra rzeczywistość: w Japonii rejestruje się od 1 do 3 tys. wstrząsów rocznie.

Trzęsienie ziemi w Japonii jest jednym z najsilniejszych od 1900 roku (Fot. PAP)
Trzęsienie ziemi w Japonii jest jednym z najsilniejszych od 1900 roku (Fot. PAP)

Podziel się:   Więcej
Są to wstrząsy o różnym nasileniu, a niektóre są tak słabe, że nie wykrywa ich nawet sejsmograf. Duże trzęsienia ziemi zdarzają się natomiast raz na kilka lat. Tak było w 1995 roku w Kobe, kiedy miasto przeżyło prawdziwą katastrofę – zginęło ponad 6 tys. osób. Lista poważnych katastrof spowodowanych wstrząsami jest przerażająca. W historii Kraju Kwitnącej Wiśni zapamiętano wielkie trzęsienia, które miały miejsce już w VII i VIII wieku! Najnowsza historia jest również bezwzględna dla Japończyków – wielkie trzęsienia o skali ponad 6 stopni w skali Richtera zdarzały się od początku XX wieku ponad 20 razy.

Trzęsienia ziemi w Japonii należą również do tych najbardziej tragicznych w skutkach. Najczarniejszą datą dla Japończyków był 1 września 1923 roku, gdy ziemia zatrzęsła się w rejonie Tokio i Jokohamy. Przy skali 7.9 w skali Richtera odnotowano 142 tys. zabitych. Ciężko sobie wyobrazić skutki obecnego kataklizmu przy skali przekraczającej 8.8 stopni.

Japonia należy do krajów najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi. Jest położona na tzw. „ognistym kręgu” otaczającym basen Oceanu Spokojnego i wyznaczającym granice między płytami tektonicznymi. To na jej terytorium dochodzi do 20 proc. wszystkich odnotowanych wstrząsów. Regiony Azji Centralnej niestety są najbardziej dotknięte przez takie katastrofy. Wystarczy przypomnieć sobie chociażby tsunami na Oceanie Indyjskim, które spustoszyło Azjatyckie wybrzeża w 2004 roku.

Lata Praktyki

Statystyki mówią same za siebie. Życie w takim miejscu to stąpanie po niepewnym gruncie.  Jak zatem mieszkańcy radzą sobie z tymi przeszkodami? Jak się okazuje wstrząsy są dla nich czymś całkowicie naturalnym. Wieloletnie doświadczenie i pracowitość Japończyków sprawia, że Japonia jest jednym z najlepiej przygotowanych krajów na świecie, jeżeli chodzi o ochronę przed trzęsieniem.

Postępowanie podczas wstrząsów należy w Kraju Kwitnącej Wiśni do obowiązkowej edukacji. Wieloletni korespondent Polskiego Radia w Japonii Wojciech Kusiak wyjaśnia, że od małego, japońskie dzieci są uczone, jak radzić sobie w przypadku trzęsienia ziemi.

– Już w przedszkolu i szkole dzieci uczą się tego, co robić w przypadku trzęsienia ziemi. Jednak to, co tutaj widzę może być dużo bardziej poważne w skutkach – mówi korespondent o obecnej sytuacji.

Trzęsienie ziemi jest tematem obecnym w życiu codziennym każdego Japończyka. Od najmłodszych lat każdy zna podstawowe instrukcje i wie, jak ratować siebie i innych. Szczególnie ważne jest planowanie w architekturze i budownictwie – wszystkie budynki są tak zaprojektowane żeby wytrzymać nawet najsilniejsze wstrząsy i żeby zapewnić ludziom swobodną ewakuację. Budownictwo Japońskie należy do jednych z bardziej solidnych i przygotowanych na różne katastrofy naturalne. Nawet powszechne drapacze chmur nie grożą zawaleniem przy mocniejszych wstrząsach. Trudno jest się nie dziwić, gdy ten kraj, jak żaden inny, jest doświadczony w tej materii.

Mimo licznych wstrząsów, Japończycy wiedzą jak sobie radzić w sytuacji zagrożenia (Fot. shutterstock.com)
Zapobieganie najważniejsze

W zaawansowanej technologicznie Japonii od lat pracuje się nad badaniem i zapobieganiem katastrof takich jak trzęsienie ziemi czy tsunami. W Kobe od kilku lat organizowane są również konferencje na ten temat. Naukowcy są jednak pod tym względem stanowczy – na chwilę obecną nie ma możliwości przewidzenia wstrząsów, gdyż ruchy warstw skalnych dokonują się niespodziewanie szybko. Pozostaje jedynie prewencja skutków takich wydarzeń.

Media co chwilę podają informacje o kolejnych ofiarach trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek północno-wschodnie tereny Japonii. Korespondent Wojciech Kusiak mówi, że większym zagrożeniem od samego trzęsienia są pożary, które mu towarzyszą. Skala tego zjawiska pokazuje, że na pewno zapisze się w kartach historii Japonii – kartach, w których katastrofy naturalne stanowią dużą część.