• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Nagroda dla dokumentalnego cyklu TVP

13:45, 26.05.2014
Nagroda dla dokumentalnego cyklu TVP Film z dokumentalnego cyklu Telewizji Polskiej „Ocalony świat” pt. „Gorąco i sucho” został nagrodzony na XIII Ogólnopolskim i IX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „EKOFILM 2014”.

Film z dokumentalnego cyklu Telewizji Polskiej „Ocalony świat” pt. „Gorąco i sucho” został nagrodzony na XIII Ogólnopolskim i IX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „EKOFILM 2014”.

„Gorąco i sucho” nagrodzono na XIII Ogólnopolskim i IX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych (fot. mat. prom.)
„Gorąco i sucho” nagrodzono na XIII Ogólnopolskim i IX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych (fot. mat. prom.)

Podziel się:   Więcej
Serię filmów przyrodniczych „Ocalony świat” realizuje TVP we współpracy z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w ramach realizacji projektu LIFE+ „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk”.

Jury doceniło film z cyklu „Ocalony świat” pt. „Gorąco i sucho” w reżyserii Marty Kądzieli honorując go I nagrodą w kategorii „Natura 2000”. Jury jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu tej nagrody za przedstawienie pasji i zaangażowania ludzi w ochronę obszarów Natura 2000 na przykładzie kolorowych, suchych i słonecznych łąk - muraw kserotermicznych.

W konkursie wzięło udział 36 filmów z całej Europy w dwóch głównych kategoriach konkursowych. Celem festiwalu jest popularyzacja krajowych i międzynarodowych filmów poświęconych problemom ochrony przyrody, ochrony środowiska, zagrożeniom i koegzystencji człowieka ze światem przyrody.

Cykl „Ocalony świat” to 11 filmów dokumentalnych przedstawiających najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt oraz siedlisk przyrodniczych, a także sposoby ich czynnej ochrony. Gospodarzem cyklu jest znany dziennikarz Grzegorz Miśtal. W każdym odcinku towarzyszy mu inna gwiazda, osoba znana z telewizji, kina czy estrady. Razem ruszają w nieznane, aby odkrywać tajemnice przyrody i poznać ludzi, których pasją jest ratowanie ginących roślin i zwierząt. Film „Gorąco i sucho” podejmuje temat ochrony jednych z najbardziej zagrożonych siedlisk przyrodniczych – muraw kserotermicznych. Aktorka Anna Dymna, która towarzyszy Grzegorzowi Miśtalowi, poznaje zadziwiający świat susłów perełkowanych i dzikich storczyków, które rosną na bajecznie kolorowych łąkach Wyżyny Miechowskiej i Doliny Dolnej Odry.

Nagroda finansowa (14 tys. zł) zostanie przekazana przez twórców filmu na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Seria filmów dokumentalny „Ocalony świat” pojawi się we wrześniu br. na Antenach TVP1, TVP Polonia i TVP ABC.