55,5 proc. uczestniczących w badaniu Polaków uważa, że absolwenci kierunków technicznych są dla gospodarki cenniejsi niż humaniści i dlatego państwo powinno bardziej wspierać uczelnie kształcące inżynierów. Odmiennego zdania jest 31,1 proc. badanych.
Badanie przeprowadzone zostało w ramach konsultacji społecznych wyników projektu „Akademickie Mazowsze 2030”. Projekt ma na celu stworzenie prognozy rozwoju szkolnictwa wyższego na tle sytuacji gospodarczej w regionie i przygotowanie strategii wspierania uczelni w najbliższych dekadach.
„Rezultaty prac będą stanowić rekomendację dla decydentów różnego szczebla – władz uczelni, władz samorządowych, władz administracji publicznej, w jakich kierunkach powinny rozwijać się szkoły wyższe, aby w perspektywie 2030 roku mogły stanowić wartość dodaną dla całej gospodarki” - napisano na stronie internetowej projektu.
„Wyniki badania potwierdzają panujący od jakiegoś czasu trend na studiowanie kierunków technicznych. Młodzi ludzi i ich rodzice uważają, że tego typu specjalistów bardziej potrzebuje gospodarka i rynek pracy” – mówi dr Marek Troszyński, koordynator badania.
Ankietowanym postawiono pytanie: „Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że w Polsce powinniśmy wyraźnie faworyzować uczelnie techniczne (kierunki inżynierskie) kosztem uczelni kształcących młodych ludzi w dziedzinach humanistycznych czy nauk społecznych, gdyż jest to warunkiem rozwoju polskiej gospodarki?”.
21,7 proc. pytanych odpowiedziało: „zdecydowanie się zgadzam”, a 33,8 proc.: „raczej się zgadzam”. 21,4 proc. badanych udzieliło odpowiedzi: „raczej się nie zgadzam”, a 9,7 proc.: „zdecydowanie się nie zgadzam”. 13,2 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie zdania.
Badanie zrealizowane zostało przez Centrum Badania Opinii Społecznej w trzech falach badawczych, na reprezentatywnej grupie Polaków, n= 3346.
Źródło: PAP