• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Superwulkan zniszczy USA?

17:01, 25.01.2011
Superwulkan zniszczy USA? W Parku Narodowym Yellowstone dzieją się niepokojące rzeczy. Jeśli doszłoby do wybuchu ukrytego pod nim wulkanu, to dwie trzecie powierzchni USA nie nadawałoby się do zamieszkania.

W Parku Narodowym Yellowstone dzieją się niepokojące rzeczy. Jeśli doszłoby do wybuchu ukrytego pod nim wulkanu, to dwie trzecie powierzchni USA nie nadawałoby się do zamieszkania.

Fot. www.shutterstock.com
Fot. www.shutterstock.com

Podziel się:   Więcej
Czy grozi nam eksplozja największego wulkanu na świecie? Kłopot w tym, że nie wiadomo. Eksplozja Yellowstone byłaby tysiąc razy silniejsza od wybuchu Góry św. Heleny, do której doszło w 1980 roku - oceniają naukowcy. Yellowstone pokryłby 3-metrową warstwą pyłu obszar w promieniu 1, 5 tys. kilometrów, a około dwóch trzecich powierzchni Stanów Zjednoczonych nie nadawałoby się do życia. W dodatku wyrzucony do atmosfery pył miałby katastrofalne konsekwencje dla całej planety.

Yellowstone wybuchał już wcześniej. Wiadomo, że superwulkan eksplodował trzy razy w ciągu ostatnich 2,1 mln lat, ostatni raz ponad 600 tys. lat temu. Uczeni z University of Utah obawiają się, że zbliżamy się do kolejnej erupcji.

Od pewnego czasu w Parku uczeni obserwują groźne zjawiska. Od 2004 roku poziom powierzchni w obszarze Yellowstone podnosi się ok. 8 cm rocznie - to najwięcej odkąd na początku ubiegłego wieku rozpoczęto obserwacje.

Specjaliści nie są do końca pewni znaczenia obserwowanych procesów. Obawiają się, że mogą one zwiastować kolejny super-wybuch w bliskiej przyszłości. Niektóre dane są uspokajające, jak np. obecność magmy na stosunkowo dużej głębokości. Miejsce jest jednak cały czas aktywne i nie ma powodów, dla których wulkan nie miałby eksplodować po raz kolejny.

(PAP Life)