• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

XIV Konferencja KIKE – Internet z prędkością światła, bezpieczeństwo w zasięgu ręki

15:57, 12.05.2014
XIV Konferencja KIKE – Internet z prędkością światła, bezpieczeństwo w zasięgu ręki Skończyły się czasy, kiedy od operatora wymagamy jedynie dostarczenia Internetu. Dzisiaj najchętniej kupujemy w tej samej firmie również dostęp do telewizji cyfrowej, czasem telefonu. Lokalni operatorzy telekomunikacyjni, którzy bazują na nowoczesnych ethernetowych sieciach szerokopasmowych idą o krok dalej. Już teraz planują dla nas usługi związane z bezpieczeństwem i wygodą, w tym możliwość monitoringu domu przez sieć, możliwość sterowania ogrzewaniem czy oświetleniem w naszym domu, kiedy znajdujemy się poza nim. Mogą nam zaoferować dostęp do sieci z prędkością 1Gb/s czyli trochę ponad 1000Mb/s, w tym samym czasie i na tym samym łączu zapewniając płynnie działającą telewizję i inne usługi. O wzajemnej współpracy, inwestycjach, rozwoju usług świadczonych przez sieć, lokalni operatorzy będą rozmawiać w trakcie XIV Konferencji KIKE, na której nie zabraknie również gości specjalnych z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Władzy Wdrażającej Projekt Europejskie.

Skończyły się czasy, kiedy od operatora wymagamy jedynie dostarczenia Internetu. Dzisiaj najchętniej kupujemy w tej samej firmie również dostęp do telewizji cyfrowej, czasem telefonu. Lokalni operatorzy telekomunikacyjni, którzy bazują na nowoczesnych ethernetowych sieciach szerokopasmowych idą o krok dalej. Już teraz planują dla nas usługi związane z bezpieczeństwem i wygodą, w tym możliwość monitoringu domu przez sieć, możliwość sterowania ogrzewaniem czy oświetleniem w naszym domu, kiedy znajdujemy się poza nim. Mogą nam zaoferować dostęp do sieci z prędkością 1Gb/s czyli trochę ponad 1000Mb/s, w tym samym czasie i na tym samym łączu zapewniając płynnie działającą telewizję i inne usługi. O wzajemnej współpracy, inwestycjach, rozwoju usług świadczonych przez sieć, lokalni operatorzy będą rozmawiać w trakcie XIV Konferencji KIKE, na której nie zabraknie również gości specjalnych z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Władzy Wdrażającej Projekt Europejskie.

Konferencje KIKE pomagają integrować środowisko lokalnych operatorów i poszukiwać nowych rozwiązań (fot. TVP)
Konferencje KIKE pomagają integrować środowisko lokalnych operatorów i poszukiwać nowych rozwiązań (fot. TVP)

Podziel się:   Więcej
Technologie światłowodowe, w które lokalni operatorzy najczęściej teraz inwestują, to sposób na najbardziej niezawodny dostęp do sieci na wiele lat. Oprócz tego gwarantują o wiele większe prędkości Internetu niż rozwiązania telewizji kablowej czy radiowe. Dla nas – końcowych odbiorców – ma to znaczenie, ze względu na rosnące potrzeby. Chcemy mieć telewizję w najwyższej jakości, szybko pobierać pliki, korzystać z sieci bez ograniczeń. Jeżeli do tego dodamy bezpieczeństwo, na przykład kiedy nasz dom możemy spokojnie sprawdzić przez sieć, będąc na wakacjach nawet w obcym kraju, docenimy wszystkie atuty jakie nasz operator nam zaproponował w abonamencie.

Lokalni operatorzy, mimo że z natury działają jako osobne firmy, często współpracują w poszukiwaniu nowych rozwiązań technologicznych, obniżenia kosztów świadczonych usług, możliwości stałego konkurowania z zagranicznymi gigantami na rynku telekomunikacyjnym. Wiele z tych działań udało się skonsolidować dzięki założonej w 2008 roku Krajowej Izbie Komunikacji Ethernetowej. Pierwsze założenia Izby miały na celu między innymi obniżenie kosztów prowadzenia działalności lokalnych operatorów, szczególnie cen zakupu transmisji danych. Z czasem rozwinęły się projekty ukierunkowane na wprowadzenie usług telefonii oraz telewizji cyfrowej. Ich założeniem jest wsparcie operatorów w stworzeniu atrakcyjnych i przede wszystkim konkurencyjnych ofert pod własną marką – tego typu realne rozwiązanie w dziedzinie TV zostanie omówione przez EVIO Polska w pierwszym dniu konferencji. Równolegle w KIKE powstała Grupa Robocza ds. Administracji Publicznej, której celem jest reprezentowanie środowiska operatorów przed generalnie pojętą administracją publiczną. Jednym z wielu działań jakie prowadził GRAP, mających znaczący wpływ na rozwój lokalnych operatorów, był dialog z instytucjami państwowymi odnośnie programu dotacji europejskich 8.4 PO IG, z którego środki przeznaczone były na budowę szerokopasmowych sieci w całym kraju. Dzięki niemu wiele lokalnych firm zyskało możliwość wielomilionowych inwestycji w najnowocześniejsze sieci światłowodowe, których końcowym abonentem zostało lub zostanie wielu z nas. Nie bez znaczenia jest fakt, że pieniądze te trafiły do polskich firm wspierając rodzimy rynek.

 
 
 
...
 
foto
Wśród gości zaproszonych na konferencję pojawią się również przedstawiciele MAiC i WWPE, którzy wezmą udział w dyskusjach związanych między innymi z dofinansowaniami budowy sieci szerokopasmowych ze środków unijnych w latach 2014-2015. Ponadto toczyć się będzie debata podsumowująca dotychczasowe osiągnięcia w zakresie budowy sieci szerokopasmowych finansowanych ze środków 8.4 PO IG.

Konferencje KIKE odbywają się dwa razy w roku, ich celem jest integracja środowiska lokalnych operatorów, poszukiwanie nowych rozwiązań, wymiana doświadczeń. W trakcie dwóch dni można porozmawiać z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, spotkać się z wystawcami i poznać najnowsze technologie związane z budową sieci.