Strona główna » Wiedza » nauka i technika » Laboratorium europejskie

Laboratorium europejskie

tylko w tvp.pl

Laboratorium XXI

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Laboratorium europejskie - Roboty

image Fantastyczne zabawki: lekkie samoloty i śmigłowce, roboty, które mówią i kładą się spać, urządzenia, których jedynym celem jest zabawa. Wiele z nich to dzieło naukowców z najlepszych laboratoriów na świecie. Czy rzeczywiście można bawić się nauką? W programie pokazujemy między innymi konkurs dla dzieci na budowę robotów, wspaniałe zabawki i »  
00:20:00

Laboratorium europejskie - Światło

imageŚwiatło jest fascynujące i pożyteczne. Do czego służy naukowcom i przemysłowi? W programie mówimy o telewizji i komputerach 3D, holografii i światłowodach. A także o promieniowaniu podczerwonym i zaskakującym zachowaniu światła. »  
00:20:46

Laboratorium europejskie - Tajemnice mózgu

image Które struktury mózgu pracują podczas podejmowania ważnych decyzji? Jak wiadomo, praca kierowcy ciężarówki wymaga skupienia uwagi i zachowania bezpieczeństwa. Jak z tymi problemami radzi sobie mózg? Dzięki urządzeniom do funkcjonalnego rezonansu jądrowego fMRI możemy dziś podglądać pracę mózgu. Czym jest tzw. neuromarketing? W jaki sposób mózg reaguje na reklamy? Czy »  
00:19:39

Laboratorium europejskie - Bezpieczeństwo na drodze

image Bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od naszych zachowań, ale także od badań prowadzonych w instytutach. Po drogach jeździ coraz więcej samochodów. Mimo że nasze drogi są coraz lepsze, wciąż ginie na nich rocznie około 5 tysięcy osób. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego do jak poważnych skutków prowadzi »  
00:19:54

Laboratorium europejskie - Energia

im Czy nasze samochody mogą zużywać mniej paliwa? Dlaczego ogrzewamy atmosferę? Skąd mamy wziąć energię, która zaspokoi rosnące potrzeby ludzkości? Jakie mamy możliwości produkcji energii? Od węgla do elektrowni jądrowej. Przegląd znanych źródeł energii. Woda, wiatr, energia słoneczna. Czy tzw. energie alternatywne stanowią ratunek dla planety? Prace polskich naukowców dotyczące ogniw »  
00:20:00

Laboratorium europejskie - Archeologia

ImageArcheolog musi być jak dobry detektyw. Powinien umieć zrekonstruować obraz przeszłości nawet z nikłych śladów. Jednak wielkie odkrycia zdarzają się nie tylko specjalistom. Czasem wystarczy pęknięta rura i mokry tynk. »  
00:20:52

Laboratorium europejskie - Platforma cyfrowa TVP

image Czym jest platforma cyfrowa TVP? Nowa oferta dla widzów i nowe możliwości uczestniczenia w światowej kulturze. Czym jest telewizja cyfrowa? W jaki sposób obraz zamieniany jest na zera i jedynki? Co dalej dzieje się z takimi ciągami sygnałów? Skomplikowane urządzenia nadawcze, anteny satelitarne, satelity i... nasz domowy telewizor. Od telewizji »  
00:20:00

Laboratorium europejskie - Konserwacja papieru

image Miliony tomów książek, gazet i druków ulotnych. Pieczołowicie gromadzone i przechowywane nagle ujawniły straszną tajemnicę. Mimo dobrych warunków zaczęły się rozpadać. Papierowe karty stały się kruche i łamliwe. W wielu bibliotekach ogłoszono alarm. Sprawcą okazała się technologia produkcji papieru wprowadzona blisko 200 lat temu. Jak można poradzić sobie z kwaśnym »  
00:20:00