Strona główna » Wiedza » nauka i technika » Laboratorium europejskie

Laboratorium europejskie

tylko w tvp.pl

wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Laboratorium europejskie - odc. 12

imageCo zostawimy naszym dzieciom i wnukom? Jak chronić środowisko? Czy mamy szansę na odpoczynek w czystym lesie i na czystej plaży? W programie prezentujemy badania nad niezawodnością bezołowiowych połączeń lutowanych, innowacyjne technologie wspomagające wegetację roślin. Zaglądamy do instytutów, w których powstaje nowa generacja energooszczędnych napędów elektrycznych oraz podziemne zgazowanie węgla. »  
00:20:17

Laboratorium europejskie - odc. 11

imageChcemy żyć dłużej i dłużej zachować zdrowie. Zapobieganie chorobom wymaga coraz nowszych metod opracowywanych przez naukowców. Jak powstają niezwykłe materiały, które w ciele chorego zmieniają swój kształt? W jaki sposób wykrywać niektóre nowotwory lub niekorzystne zmiany w komórkach? »  
00:19:36

Laboratorium europejskie - Niezwykłe zastosowania oprogramowania - odc. 10

imageNiezwykłe zastosowania oprogramowania komputerowego i technik multimedialnych. Manekin do pracy na wystawach. Komputery rozpoznają samochody i mierzą kształty. Pracują jako sekretarki zapisujące pod dyktando. Informacje pomiędzy nimi przesyłane są z pomocą światłowodów. To wszystko jest możliwe już w Polsce. »  
00:20:00

Laboratorium europejskie - odc. 9

imageDiamenty są ponoć najlepszymi przyjaciółmi kobiety. Jeszcze lepiej, gdy są to lśniące swym blaskiem oszlifowane i bardzo drogie brylanty. Niestety, wielkie bogactwo przyciąga fałszerzy. Jak odróżnić cenny brylant od jego taniej podróbki? W tym celu odwiedzamy specjalistyczne laboratorium zajmujące się właśnie badaniem i analizą brylantów. »  
00:19:54

Laboratorium europejskie - odc. 8

image Codziennie wiaderko śmieci. Do tego jeszcze odpady jakie produkujemy w miejscu pracy. Wysypiska pękają w szwach. Zajmują coraz większą powierzchnię. Nierzadko zagrażają okolicznym miejscowościom. Nasze śmieci wozimy więc coraz dalej. Koszty rosną. Czy nie ma ratunku? Dzięki funduszom unijnym w polskich laboratoriach i instytutach prowadzone są obecnie prace nad materiałami, »  
00:19:34

Laboratorium europejskie - odc. 7

imageCzy największym polskim osiągnięciem ma pozostać lampa Łukasiewicza? Fundusze europejskie pomagają nam zmodernizować naukę i zaprojektować produkty, które zdobędą europejski rynek. Do czego posłużą nowe źródła światła? Od świecy do diod laserowych. »  
00:21:07

Laboratorium europejskie - odc. 6

imageGdzie spojrzeć, wszędzie zmiany. Zmieniają się materiały na ubrania i materiały budowlane. Codziennie pojawiają się nowe tworzywa sztuczne i materiały izolacyjne. Motorem zmian są projekty badawcze w programie Innowacyjna Gospodarka. »  
00:17:49

Laboratorium europejskie - odc. 5

imageCzy potrzebujemy nauki? Popatrzmy wokół siebie. Człowiek jest istotą delikatną. Poza zagrożeniem ze strony terrorystów lub przeciwników na polu walki czyhają na nas bakterie i... niewidoczne pyły. Dzięki środkom z Unii Europejskiej w programie Innowacyjna Gospodarka powstają rozwiązania, które pozwalają uniknąć wielu niebezpieczeństw. »  
00:18:44