Strona główna » Wiedza » nauka i technika » Laboratorium europejskie

Laboratorium europejskie

tylko w tvp.pl

wideo

pokaż: wg daty | alfabetycznie
widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

Laboratorium europejskie - odc. 2

image Jak poznać świat niedostępny dla naszych oczu. Jak wiadomo, nie widzimy, ani nie czujemy fal radiowych czy promieniowania ultrafioletowego. Z pomocą spieszą nam urządzenia wyposażone w sztuczne zmysły, czyli czujniki i detektory. Z wielu z nich korzystamy na co dzień. Włączają uliczne światła, na nasz widok otwierają drzwi, po zagotowaniu »  
00:20:09

Laboratorium europejskie - odc. 3

imageJak wielkie jest nano? Czym się różni nanoświat od świata w ludzkiej skali? Jakie nowe właściwości materii możemy wykorzystywać w naszym życiu? Od źródeł światła do kremów kosmetycznych, od materiałów dla lotnictwa do nowych tkanin. Zobaczymy świat, który zależy od zastosowania elementów niewidzialnych dla oka. »  
00:20:27

Laboratorium europejskie - odc. 4

image Czy wirtualna dziewczyna jest równie miła jak prawdziwa? Prowadzący sprawdzają, jak rozmawiać z robotem oraz jak się poruszać w wirtualnym świecie trójwymiarowym. Jak wiadomo, człowiek jest słaby i omylny. Wiele prac wymaga zatem pomocy automatów, robotów, bądź zastosowania rozwiązań informatycznych i systemów zautomatyzowanych. Urządzenia na ogół nie mylą się, nie »  
00:20:32

Laboratorium europejskie - odc. 5

imageCzy potrzebujemy nauki? Popatrzmy wokół siebie. Człowiek jest istotą delikatną. Poza zagrożeniem ze strony terrorystów lub przeciwników na polu walki czyhają na nas bakterie i... niewidoczne pyły. Dzięki środkom z Unii Europejskiej w programie Innowacyjna Gospodarka powstają rozwiązania, które pozwalają uniknąć wielu niebezpieczeństw. »  
00:18:44

Laboratorium europejskie - odc. 9

imageDiamenty są ponoć najlepszymi przyjaciółmi kobiety. Jeszcze lepiej, gdy są to lśniące swym blaskiem oszlifowane i bardzo drogie brylanty. Niestety, wielkie bogactwo przyciąga fałszerzy. Jak odróżnić cenny brylant od jego taniej podróbki? W tym celu odwiedzamy specjalistyczne laboratorium zajmujące się właśnie badaniem i analizą brylantów. »  
00:19:54

Laboratorium europejskie - odc. 7

imageCzy największym polskim osiągnięciem ma pozostać lampa Łukasiewicza? Fundusze europejskie pomagają nam zmodernizować naukę i zaprojektować produkty, które zdobędą europejski rynek. Do czego posłużą nowe źródła światła? Od świecy do diod laserowych. »  
00:21:07

Laboratorium europejskie - odc. 6

imageGdzie spojrzeć, wszędzie zmiany. Zmieniają się materiały na ubrania i materiały budowlane. Codziennie pojawiają się nowe tworzywa sztuczne i materiały izolacyjne. Motorem zmian są projekty badawcze w programie Innowacyjna Gospodarka. »  
00:17:49

Laboratorium europejskie - odc. 8

image Codziennie wiaderko śmieci. Do tego jeszcze odpady jakie produkujemy w miejscu pracy. Wysypiska pękają w szwach. Zajmują coraz większą powierzchnię. Nierzadko zagrażają okolicznym miejscowościom. Nasze śmieci wozimy więc coraz dalej. Koszty rosną. Czy nie ma ratunku? Dzięki funduszom unijnym w polskich laboratoriach i instytutach prowadzone są obecnie prace nad materiałami, »  
00:19:34